Հայոց ցեղասպանության թեմայով Disney+-ը ի՞նչ է զգուշացրել թարգմանիչներին
Շուրջ 130 մլն օգտատեր ուենցող ամերիկյան «Disney+» թվային հարթակի ղեկավարությունը նախազգուշական նամակ է ուղարկել ենթագրերի թարգմանիչների էլեկտրոնային հասցեներին: Նամակում ներառված են մի շարք նախազգուշացումներ՝ կապված քաղաքական գործընթացների հետ։ Դրանք մասնավորապես առնչվում են Հայոց ցեղապանության, իսլամի թեմաներին, քրդական հարցին ու կիպրական խնդրին։
Էրմենիհաբերը գրում է, որ ընկերությունը թարգմանիչներից պահանջել է «Disney+»-ի Թուրքիայի պատասխանատուներին անպայման տեղյակ պահել, եթե տեսնեն, որ կինոարտադրողներն անդրադարձել են վերոհիշյալ թեմաներին։
Թարգմանիչներից նաև պահանջվել է ընկերության ղեկավար կազմին տեղյակ պահել, եթե պարզվի, որ ֆիլմերում կինոարտադրողներն Էրդողանին ներկայացնում են որպես բռնապետ, ինչպես նաև եթե նրակահանումներում ներգրավված են LGBTIQ+ համայնքի անդամներ։
Վերջին տարիներին Թուրքիայի Ռադիոյի և հեռուստատեսության բարձրագույն խորհուրդը (RTÜK) թվային հարթակներին կոչ է անում արտոնագրեր ստանալու համար դիմել և Թուրքիայում գրասենյակներ բացել, հակառակ դեպքում սպառնում, որ վերջիններիս դեմ պատժամիջոցներ կկիրառի։
Թվային հարթակները, ներառյալ Netflix-ը և MUBI-ն, արձագանքել են այդ կոչին, հանրության լայն շրջանակները, սակայն, դա համարում են գրաքննության դրսևորում։

Disney+, which launched in Turkey last month, has warned its Turkish subtitle translators about the political atmosphere in Turkey, telling them to avoid hitting a nerve on a wide range of controversial issues that the Turkish government and President Recep Tayyip Erdogan are "sensitive" about, Turkish Minute reported on Wednesday, citing the Gazete Duvar news website.
Disney+, The Walt Disney Company’s flagship direct-to-customer digital streaming service platform, has been offering Turkish viewers access to more than 1,000 movies and over 16,000 episodes from some 400 TV shows and 170 documentaries and exclusive content collections since it launched in the country on June 14.
Duvar said the Disney+ administration sent an e-mail to its Turkish translators to warn them about the political atmosphere in the country with respect to some of the productions that include religious, national and political references.
Translators were asked to inform the platform’s Turkey administrators about productions that deal with critical issues for Islam, the Armenian Genocide in the Ottoman Empire during World War I which Turkey does not recognize, the Kurdish issue, the Cyprus problem and LGBTI+s, topics that Erdogan and his Justice and Development Party (AKP) government are sensitive about.