Ինչ են քննարկել Տոյվո Կլաարն ու Իլհամ Ալիևը
Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում բանակցություններ են անցկացրել։
Sputnik Ադրբեջանը մանրամասնել է, որ նրանք քննարկել են ադրբեջանական և հայկական կողմերի հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցեր։ Ալիևն ու Կլաարը խոսել են նաև խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման, տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների բացման և ականների խնդրի մասին։
Հիշեցնենք, որ մինչ Բաքու այցելելը Կլաարը եղել էր Երևանում, հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ ՀՀ կառավարության հաղորդագրության համաձայն՝ «հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին, խաղաղության ու կայունության ապահովմանն ուղղված քայլերին: Մասնավորապես, մտքեր են փոխանակվել Սոչիում ՌԴ նախագահի, Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքների ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման վերաբերյալ:…

Специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар и президент Азербайджана Ильхам Алиев провели переговоры в Баку.
В Sputnik Азербайджан уточнили, что стороны обсудили вопросы, связанные с нормализацией отношений между азербайджанской и армянской сторонами. Также Алиев и Клаар поговорили о подписании мирного соглашения, открытии коммуникационных каналов и минной проблеме.
Перед визитом в Баку Клаар посетил Ереван, встретился с Николом Пашиняном. Согласно сообщению на официальном сайте правительства, «на встрече были затронуты происходящие в регионе Южного Кавказа процессы, ситуация вокруг Нагорного Карабаха и направленные на обеспечение мира и стабильности шаги. В частности, состоялся обмен мнениями относительно результатов трехсторонних встреч, состоявшихся в Сочи при посредничестве президента Российской Федерации и в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета, а также реализации достигнутых договоренностей…