Լույս աշխարհ է եկել 44-օրյա պատերազմում զոհված Մխիթար Գալեյանի եղբայրը
Այսօր՝ հուլիսի 15-ին, «էրեբունի» հիվանդանոցում լույս աշխարհ է եկել Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված Մխիթար Գալեյանի եղբայրը: Երեխային անվանակոչել են եղբոր անունով՝ Մխիթար։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին ընտանիքի հարազատներից։
Փոքրիկը ծնվել է 3,7 կգ քաշով, 49 սմ հասակով:
«Քիչ առաջ խոսեցի Աստղի՝ Մխիթարի մայրիկի հետ։ Շատ հուզված էր, ասում է, որ երեխան շատ նման է ավագ եղբորը»,- ասաց ընտանիքի հարազատը։
Մխիթար Գալեյանը ծառայել է Հադրութում։ Նրա ծառայության ավարտին մնացել էր չորս ամիս, երբ պատերազմը սկսվեց։ Պատերազմը սկսելու հենց առաջին օրից ներգրավված է եղել թշնամու դեմ գործողություններում։
Որդու հետ ընտանիքի անդամները վերջին անգամ խոսել են սեպտեմբերի 30-ին։ Հոկտեմբերի 1-ին «Կարախամբեյլի» կոչվող տեղամասում հերթական հրթիռակոծության ժամանակ Մխիթարն ու զինակից ընկերը՝ Հայկ Սահակյանը անմահացել են՝ իրենց ընկերոջ կյանքը փրկելու ժամանակ։

На свет появился брат павшего в ходе 44-дневной войны в Арцахе Мхитара Галеяна
Сегодня, 15 июля, в ереванском медцентре «Эребуни» на свет появился брат павшего в ходе 44-дневной войны в Арцахе Мхитара Галеяна. Малыша назвали в честь брата – Мхитар. Об этом Panorama.am сообщили друзья семьи Галеянов.
Вес малыша – 3,7 кг, рост – 49 см.
«Немногим ранее говорила с Астх – мамой Мхитара. Она была очень взволнована. Говорит, малыш очень похож на старшего брата», – отметила собеседница Panorama.am.
Срочная воинская служба Мхитара Галеяна проходила в одном из цветущих районов Арцаха – в Гадруте. До конца службы Мхитара оставалось четыре месяца, когда началась война.
Члены семьи с Мхитаром в последний раз говорили 30 сентября. С первого же дня войны Мхитар участвовал в боевых действиях. 1 октября в местности под названием «Караханбейли» во время очередного ракетного обстрела Мхитар и его боевой товарищ Айк Саакян обрели бессмертие, спасая жизнь друга.