ԱՄՆ ներկայացուցիչների ապալատը որոշում է ընդունել խստիվ վերահսկել F-16 կործանիչների վաճառքը Թուրքիային
15:45 15/07/2022
ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է դեմոկրատ անդամ Քրիս Փափասի կազմած օրինագիծը, որով նախատեսվում է խիստ վերահսկողություն սահմանել Թուրքիային F-16 կործանիչների վաճառքի գործընթացի վրա: Փաստաթուղթն ընդունվել է 244 կողմ 179 դեմ հարաբերակցությամբ, գրում է Էրմենիհաբերը։
Նշվում է, որ Փափասն այս նախագիծը ներկայացրել է Հունաստանի ունեցած մտահոգությունների պատճառով: Դրանում կործանիչների վաճառքի գործընթացում 2 նախապայման է ավելացվում:
Նախապայմաններից մեկն այն է, որ վաճառքը պետք է իրականացվի ԱՄՆ-ի ազգային շահերին համապատասխան, մյուսը՝ պետք է երաշխիքներ տրամադրվեն առ այն, որ կկանխարգելեն Թուրքիայի կողմից այդ կործանիչներով Հունաստանի տարածքում չարտոնված թռիչքների իրականացումը:
Նշվում է, որ Փափասի բերած նախագիծը պետք է կցվի «Պաշտպանության ազգային հատկացումների մասին օրենքին»:  Նախագահ Ջո Բայդենը կարող է վետո դնել այս փաստաթղթի վրա:

U.S. House adopts amendment placing restrictions on F-16 sales to Turkey
The U.S. House of Representatives on Thursday approved legislation that would create a new hurdle for President Joe Biden's plan to sell F-16 fighter jets to Turkey, Reuters reported.
The House approved the measure, offered by Democratic Representatives Frank Pallone and Chris Pappas, as an amendment to the annual National Defense Authorization Act, by 244 to 179.
It is the latest effort by members of Congress to exert control over the sale of the Lockheed Martin aircraft to NATO ally Turkey.
The amendment would bar the United States to sell or transfer the jets to Turkey unless the administration certifies that doing so is essential to U.S. national security and included a description of concrete steps taken to ensure they are not used for repeated unauthorized overflights of Greece.
Rep. Pallone rallied Congressional support for the amendment during floor debate prior to the vote. “The sale of American advanced fighter jets to Turkey will not incentivize Erdogan to suddenly transform into a good ally. More likely these weapons will lead to further death and destruction in the region. For far too long the United States has allowed Erdogan to dictate his terms and hide behind Turkey’s status as a NATO ally. He has avoided facing real-life consequences greater than a slap on the wrist for his flagrant violations of international law at home and abroad and it’s time we finally say enough is enough. This amendment will do just that and help take the leveraging power out of Erdogan’s dangerous autocratic hands,” argued Pallone.