«Փաստ». Ակնհայտ է, որ շուտով Արցախում ներքաղաքական իրադարձությունները կաշխուժանան
««Փաստ» թերթի արցախյան աղբյուրի փոխանցմամբ, ԱՀ իշխանությունները նախատեսում են դեկտեմբերին սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե անցկացնել։ Տեղեկությունների համաձայն, առանցքային փոփոխության ենթակա հարցերից մեկը վերաբերում է նախագահի ընտրության կարգին։ Հավելենք, որ հանրաքվեի անցկացումից հետո՝ արդեն հաջորդ տարի, նախատեսվում է անցկացնել նախագահական ընտրություններ։
Թերթի աղբյուրը փոխանցում է, որ Արայիկ Հարությունյանը հանրաքվեից հետո ոչ միայն հեռանալու է նախագահի պաշտոնից, այլև հայտարարելու է, որ պատրաստվում է քաղաքականությունից հեռանալ, ինչի մասին ոչ մեկ անգամ խոսել է իր նեղ շրջապատում։
Ներկայումս Արցախում առանձնակի քաղաքական ակտիվություն չի նկատվում, բայց ակնհայտ է, որ արդեն շուտով ներքաղաքական իրադարձությունները կաշխուժանան։ Նոր նախագահի թեկնածության շուրջ դեռևս կոնսենսուս չկա, այս պահին քննարկումներ էլ չեն ընթանում. ամենայն հավանականությամբ, դրանք կսկսվեն արդեն հաջորդ տարեսկզբին»։

«Паст»: Внутриполитические события в Арцахе скоро активизируются
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники в Арцахе, что власти Республики Арцах планируют провести в декабре референдум по конституционным изменениям. Согласно сведениям, один из основных вопросов, подлежащих ключевому изменению, касается порядка выборов президента.
«Добавим, что после проведения референдума, предусматривается провести президентские выборы. Как передает наш источник, Араик Арутюнян после референдума не только покинет пост президента, но и объявит, что собирается уйти из политики, о чем он неоднократно заявлял в своем узком кругу.
В настоящее время в Арцахе нет особой политической активности, но очевидно, что уже вскоре внутриполитические события активизируются. Вокруг кандидатуры нового президента пока нет консенсуса, на данный момент обсуждения не проводятся: по всей видимости, они начнутся в начале следующего года», - пишет газета.