Հայտնի է օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 10-ը կայանալիք Վենետիկի 79-րդ կինոփառատոնի միջազգային ժյուրիի կազմը։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, ժյուրին կգլխավորի ամերիկացի դերասանուհի Ջուլիանա Մուրը։ Նա Օսկարի, BAFTA-ի և Էմմիի դափնեկիր է և հայտնի է կինոյում և հեռուստատեսությունում իր նշանավոր դերերով: Մուրն առաջին ամերիկացի դերասանուհին է, ով արժանացել է Բեռլինի, Կաննի և Վենետիկի կինոփառատոների գլխավոր մրցանակներին։
Ժյուրիի կազմում կլինեն նաև արգենտինացի ռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր Մարիանո Կոնը, իտալացի ռեժիսոր Լեոնարդո դի Կոստանցոն, իսպանացի ռեժիսոր և սցենարիստ Ռոդրիգո Սորոգոյենը, իրանցի դերասանուհի Լեյլա Խաթամին, գրականության Նոբելյան մրցանակակիր, բրիտանացի գրող, ճապոնական ծագումով Կազուո Իշիգուրոն և ֆրանսիացի կինոռեժիսոր Օդրի Դիվանը:

Американская актриса Джулианна Мур станет председателем жюри Венецианского кинофестиваля. Об этом сообщает Лента.Ру со ссылкой на Deadline.
В состав жюри вместе с обладательницей премии «Оскар» войдут режиссеры Одри Диван, Мариано Кон, Леонардо ди Констанцо, Родриго Сорогоен, актриса Лейла Хатами и писатель Кадзуо Исигуро. Они должны будут определить, кому достанется приз «Золотой лев» за лучший фильм, а также лауреатов других наград.
79-й Венецианский кинофестиваль пройдет с 31 августа по 10 сентября. Первый смотр состоялся в 1932 году. В главном конкурсе фестиваля примут участие не более 20 фильмов. В состав жюри традиционно входят не более девяти человек, занимающихся кино или другими видами искусства.