«Հրապարակ». Ոչ ԱԺ խորհուրդը, ոչ էլ՝ պատգամավորները նման քայլի չեն դիմի
«Հուլիսի 22-ին ԱԺ խորհուրդն օրենքի ուժով արտահերթ երկրորդ նիստը պետք է գումարի՝ շարունակելու ընդդիմադիրների մանդատազրկման գործընթացը։ ՔՊ-ի նախաձեռնած առաջին քննարկումը հուլիսի 14-ին չկայացավ, քանի որ ընդդիմադիրները չէին ներկայացել նիստին։ Օրենքը մեկ շաբաթ ժամանակ է սահմանում, որպեսզի կրկին նիստ հրավիրեն, և եթե դարձյալ չներկայանան, հարցը կքննվի առանց ընդդիմադիրների։
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ «Եթե հարցի քննարկումը սկսվելուց հետո՝ երկշաբաթյա ժամկետում, խորհուրդը պատգամավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու մասին որոշումն ընդունում է, ապա ԱԺ նախագահն այն 24 ժամվա ընթացքում ուղարկում է ՍԴ՝ նշելով ՍԴ-ում հարցի քննության ընթացքում որպես ներկայացուցիչ հանդես գալու իրավունք ունեցող անձի անունը, ազգանունը:
Եթե չի ընդունում, ապա, Սահմանադրությանը համապատասխան, պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդը կարող է ոչ ուշ, քան մեկ ամսվա ընթացքում պատգամավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով դիմել Սահմանադրական դատարան»:
Արդեն հայտնի է, որ ԱԺ խորհուրդը նման որոշում չի ընդունելու, սակայն ՔՊ ռադիկալ թևը, ինչպես տեսնում ենք, կարող է դիմել. խոսքը 20-23 պատգամավորի մասին է։ Սակայն, ըստ ամենայնի, պատգամավորներն էլ չեն դիմի, քանի որ վախենում են միջազգային կառույցների սանկցիաներից, որոնք ակնարկել են, որ նման որոշումը կընդունեն որպես ընդդիմության նկատմամբ քաղաքական հետապնդում»։

«Грапарак»: Ни Совет Национального Собрания, ни депутаты «Гражданского договора» не пойдут на такой шаг
Газета «Грапарак» пишет, что 22 июля Совет Национального Собрания должен созвать второе заседание, чтобы продолжить процесс лишения мандатов оппозиционных депутатов. Инициированное «Гражданским договором» 14 июля обсуждение не состоялось, поскольку оппозиционеры не присутствовали на заседании. Закон устанавливает недельный срок для проведения повторного заседания, и если оппозиционные депутаты опять не явятся, то вопрос будет обсужден без них.
Согласно закону «Регламент Национального Собрания»: «Если в двухнедельный срок после начала рассмотрения вопроса Совет принимает решение об обращении в Конституционный Суд по вопросу о прекращении полномочий депутата, то председатель Национального Собрания в течение 24 часов направляет его в Конституционный суд с указанием фамилии и имени лица, имеющего право на выступление в качестве представителя в ходе рассмотрения вопроса в Конституционном суде.
Если не принимает решения об обращении в Конституционный суд по вопросу о прекращении полномочий депутата, то не менее чем одна пятая от общего числа депутатов не позднее чем в течение одного месяца может обратиться в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий депутата».
Уже известно, что Совет Национального Собрания не примет такого решения, однако радикальная часть «Гражданского договора», как мы видим, может обратиться. Речь идет о 20-23 депутатах. Но, по всей видимости, депутаты тоже не обратятся, поскольку боятся санкций международных структур, которые намекнули, что примут такое решение как политическое преследование в отношении оппозиции», - пишет газета.