Մաթեմատիկայի միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը նվաճել է 6 մեդալ
ՀՀ դպրոցականները 2 արծաթե և 4 բրոնզե մեդալ են նվաճել «Մաթեմատիկա» առարկայի 63-րդ միջազգային օլիմպիադայում։
ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ օլիմպիադան, որի կազմակերպիչ երկիրը Նորվեգիան էր, երկու տեսական փուլերով և առկա ձևաչափով անցկացվել է հուլիսի 6-16-ն Օսլո քաղաքում։ Օլիմպիադային մասնակցել է 104 երկրի 589 աշակերտ, որոնցից 521-ը՝ արական, 68-ը՝ իգական սեռի ներկայացուցիչ։
Հայաստանի թիմը ներկայացրել է 6 աշակերտ՝ 5-ը Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցից, իսկ մեկը՝ «Քվանտ» վարժարանից: Ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի սաներ Վահագն Հովհաննիսյանը և Ռուբեն Համբարձումյանն արժանացել են արծաթե, իսկ նույն դպրոցի աշակերտներ Հայկ Կարապետյանը, Վահրամ Ասատրյանն ու Արեգ Մկրտչյանը, ինչպես նաև «Քվանտ» վարժարանի սան Արայի Խալաթյանը՝ բրոնզե մեդալների։ Թիմային հաշվարկում մեր թիմը զբաղեցրել է 26-րդ հորիզոնականը։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են Սմբատ Գոգյանը (ԳԱԱ, «Քառակուսի» կրթական հիմնադրամ) և Գուրգեն Ասատրյանը (ՀՊՄՀ)։
Մաթեմատիկայի 62-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվում էր առցանց ձևաչափով, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալների։

The Armenian schoolchildren’s team has won two silver and four bronze medals at the 63rd International Mathematical Olympiad held in Oslo, Norway, on July 6-16.
The event fielded 589 students from 104 countries, including 521 males and 68 females, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports reported.
Five school students from the Physics and Mathematics Specialized School named after Artashes Shahinyan and one from the Quantum College represented Armenia in the competition.
Vahagn Hovhannisyan and Ruben Hambardzumyan earned silver medals, while Hayk Karapetyan, Vahram Asatryan, Areg Mkrtchyan and Arayi Khalatyan won bronze medals. The team finished 26th in the overall ranking.
The Armenian team was led by Smbat Gogyan (the Square Educational Foundation of the National Academy of Sciences) and Gurgen Asatryan (Armenian State Pedagogical University).
Armenian school students had won two silver and three bronze medals at the 62nd International Mathematical Olympiad held online.