«Քաղբանտարկյալի կարգավիճակ են ստացել մարդիկ, որոնք բարձրացրել են այս իշխանության կողմից ոտնահարված ազգային հարցեր»
10:50 19/07/2022
Հայաստանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության դիմաց ակցիա է՝ «ի պաշտպանություն ապօրինի ձերբակալված բոլոր քաղբանտարկյալների»:
«Մեր ակցիայի նապատակը  ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցչության մոտ մեր ձայնը բարձրացնել Հայաստանում քաղբանտարկյալների, ապօրինի անազատության մեջ պահվող անձանց վերաբերյալ։ Այս ընթացքում շուրջ 5 տասնյակ քաղաքական բանտարկյալ է եղել Հայաստանում, վաստահաբար իշխանական կենտրոններից են եղել այն հրամանները, որ այս մարդիկ պետք է գտնվեն անազատության մեջ»,- ակցիայի ժամանակ ասաց «Դիմադրության» շարժման անդամ Սևակ Նազարյանը։
Նա նշեց, որ քաղաքական բանտարկյալի կարգավիճակ են ստացել մարդիկ, ովքեր  իրենց համայնքներում արժանապատիվ կերպով հաղթանակ են տարել այս իշխանության դեմ, քաղաքական  բանատարկյալի կարգավիճակ են ստացել մարդիկ, ովքեր այս ընթացքում չեն լռել, պայքարել են այս իշխանության դեմ, բարձրացրել են ազգային հարցեր, որոնք  այս իշխանության կողմից ոտնահարված են։
««Դիմադրության» շարժման շրջանակներում բազմաթիվ մեր հայրենակիցներ դուրս են եկել պայքարի շատ հստակ պահանջով՝ դեմ են Հայաստանի թուրքացաման, Արցախի հայաթափման գործընթացին,  պայքարում են հանուն իրենց հայրենիքի բարեկացության, ազգային  պետության կերտման»,- ասաց Նազարյանը՝ հավելելով, այս պահին երկու տասնյակից ավելի մարդ գտնվում է  անազատության մեջ։
Ս. Նազարյանը հիշեցրեց, որ հուլիսի 15-ին հենց դատական նիստի ժամանակ մահացավ Արմեն Գրիգորյանը, մարդ, ով վերջին տարիներին անկախ ամեն ինչից,  երբեք չէր վախեցել խոսել, իսկ մահացել է, որովհետև չի դիմացել այն ճնշմանը, որը ստեղծել էր այս իշխանությունն իր և  մեր հայրենիքի նկատմամբ։
«Հայաստանում տեղի ունեցածը երևի թե միջազգային սկանդալ կդառնար, եթե միջազգային հանրության կոչվածը  ճիշտ արձագանքեր դրան»,- ասաց նա։
Սևակ Նազարյանի խոսքով, այսօր էլ անազատության մեջ գտնվող մեր որոշ հայրենակիցներ ունեն առողջական խնդիրներ, ինչը նորից  անտեսվում է  իրավապահ մարմինների կողմից։
«Հստակ արձանագրում ենք՝ այս իշխանությունը հագենում է  այն արյունից, որը թափում է իր հայրենակիցը, այն արյունից, որն իր իշխանությունը պահելու համար պատաստ է ամեն օր հեղել», - ընդգծեց նա։
Ս.Նազարյանը նշեց, որ ՄԱԿ-ը որպես համաշխարհային խոշորագույն կազմակերպություն պետք է հստակ գնահատական տա այս ամեն ինչին. «Եթե միջազգային հանրությունը ճիշտ արձանագրի ու  գնահատի այս իշխանության գործողությունները, համար առաջին զսպող օղակը կլինի նոր ապօրինությունների և անարդարությունների իրականացման դեմ։ Այս իշխանությունն ամեն օր առավել լկտի է դառնում, քանի որ չի տեսնում համապատասխան արձագանք ու, կարծում է, թե իր այս գործունեությունը միշտ դրական է գնահատվելու նաև Հայաստանից դուրս»։

Акция в защиту политзаключенных – перед зданием представительства ООН в Армении
Перед зданием представительства ООН в Армении проходит акция – «в защиту всех незаконно арестованных политзаключенных».
«Цель нашей акции – озвучить свой протест у представительства ООН – касательно политзаключенных в Армении, незаконно содержащихся под стражей лиц. За этот период в Армении было около 5 десятков политзаключенных, наверняка, приказы о содержании этих людей под стражей поступали из центров власти», – заявил во время акции член движения «Сопротивление» Севак Назарян.
Он обратил внимание на следующее обстоятельство: статус политзаключенных получили люди, которые достойно одержали победу над этой властью в своих общинах, люди, которые не молчали в этот период, боролись против этой власти, поднимали национальные вопросы, которые игнорируются этой властью.
«В рамках движения "Сопротивление" многочисленные наши соотечественники вышли на борьбу с очень четким требованием: они против отуречивания Армении, процесса изгнания армян из Арцаха, они борются во имя благополучия своей Родины, создания национального государства», – сказал Назарян, добавив, что на данный момент свободы лишены более двух десятков человек.
С. Назарян напомнил, что 15 июля во время судебного заседания скончался Армен Григорян – человек, который в последние годы, несмотря ни на что, никогда не боялся говорить, а скончался, поскольку не выдержал того давления, которое эти власти создали против него и нашей Родины.
«Произошедшее в Армении, возможно, стало бы международным скандалом, если бы так называемое международное сообщество правильно отреагировало на это», – сказал он.
По словам Севака Назаряна, у некоторых наших соотечественников, которые до сих пор находятся в заключении, есть проблемы со здоровьем, что опять-таки игнорируется правоохранительными органами.
«Можем четко констатировать: эта власть удовлетворяет свою жажду кровью своих соотечественников, кровью, которую она готова проливать каждый день, чтобы сохранить свои кресла», – подчеркнул он.
С.Назарян отметил, что ООН, как крупнейшая международная организация, должна дать всему этому четкую оценку.
«Если международное сообщество правильно зафиксирует и оценит действия этих властей, это станет сдерживающим фактором номер один в контексте осуществления новых беззаконий и несправедливостей. Эти власти с каждым днем становятся все более наглыми, потому что не встречают соответствующей реакции, считают, что их деятельность всегда будет оцениваться положительно за пределами Армении».