«Բոլորը լավ աշխատեցին». Տիգրան Մանսուրյանը ներկա էր իր ստեղծագործության երևանյան պրեմիերային
Երեկ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում միաժամանակ երեք պրեմիերա էր՝ երկուսը համաշխարհային, մեկը՝ երևանյան։ Բեմում էր Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ։
Լեգենդար լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու անվան ժամանակակից դասականների փառատոնի փակման համերգին, որը կրում էր «Աղոթքներ» խորագիրը, առաջին անգամ հնչեց ուկրաինացի կոմպոզիտոր Վալենտին Սիլվեստրովի թիվ 9 սիմֆոնիան։ Կոմպոզիտորը նույնպես դահլիճում էր։
«Բարդ գործ է նվագախմբի համար, բայց լավ կատարվեց։ Սերգեյ Սմբատյանը շատ լավ է ղեկավարում նվագախումբը, բայց կային որոշ պահեր նվագախմբի հետ կապված, որոնք պետք է առանձնացնել, ինչին ժամանակը, ցավոք սրտի, ոչ միշտ է բավարարում։ Բայց ամեն ինչ շատ հիանալի է»,- առաջին տպավորությունները Panorama.am-ին այսպես ներկայացրեց Վալենտին Սիլվեստրովը։
Համերգին առաջին անգամ հնչեց նաև մեր օրերի ամենահայտնի կոմպոզիտորներից մեկի՝ Կառլ Ջենկինսի երգչախմբային պասակալիան, որը հեղինակը գրել է նվագախմբի խնդրանքով, և այն նվիրված է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին։
Դահլիճում էր նաև ՀՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանը։ Հենց նրա ներկայությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյան), բարիտոն Ասկել Դավեյանը կատարեցին կոմպոզիտորի «Յոթ աղոթք սբ. Ներսե Շնորհալու «Հավատով խոստովանիմ» աղոթաշարից բարիտոնի, երգչախմբի և նվագախմբի համար» ստեղծագործությունը։ Այն նվիրված է Հռոմի քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապին։
Առաջին տպավորություններով մաեստորն կիսվեց հենց Panorama.am-ի հետ զրույցում. «Ներսես Շնորհալու հայերենը, այս փառավոր գրաբարը, այդքան սիրված աղոթքաշարը երգվեց և ներկայացվեց մի մեծ երաժշտական կազմի միջոցով։ Խորապես շնորհակալ եմ, բոլորը լավ աշխատեցին, և Ակսելը, և Սերգեյ Սմբատյանը, բոլորը-բոլորը»։
Դեռ 2019 թ. թվականին Հայաստանի ազգային գրադարանում «Երգի վերածված բանաստեղծություններ և բանաստեղծությունից ծնված երգեր» զրույց-քննարկմանն Տիգրան Մանսուրյանը այս աշխատանքի մասին պատմել էր. «Անցյալ տարի Ֆլորենցիայում տոնվել է Սան Միկելե եկեղեցու հիմնադրամ 1000 տարին: Եկեղեցու հիմնադիրը համարվում է ազգությամբ հայ հոգևորական Սուրբ Մինասը: Իտալացիները շատ կարևորում են եկեղեցու ազգային պատկանելիությունը: Ինձ առաջարկել էին եկեղեցու 1000-ամյակի տոնակատարության առիթով գրել մի գործ:
Իմ տրամադրության տակ էր սիմֆոնիկ նվագախումբ, մեծ երգչախումբ և մեներգիչ: Վերցրեցի Ներսես Շնորհալու «Հավատով խոստովանին» աղոթաշարից 7 աղոթք: Իտալացիներին պետք էր միայն լատինատառ գրել հայերեն տեքստը: Նրանք շատ հիանալի երգեցին: Սա ասում եմ իբրև օրինակ այն բանի, որ ես փորձում եմ նաև գրաբարը բերել երաժշտություն և համապատասխան հնչողություն ստեղծել նրա հետ, իրեն պահանջած հնչողությունը: Այստեղ հսկայական աշխատանք կա անելու»։
Հիշեցնենք, որ երեկվա համերգը բարեգործական էր։ Տոմսերի վաճառքից ստացված միջոցներն ուղղվելու են «Վորլդ Վիժն Հայաստան» բարեգործական կազմակերպությանը. Սյունիքի մարզի սահմանամերձ համայնքներում դժվարին պայմաններում ապրող առնվազն 100 երեխա, այդ թվում՝ Արցախից տեղահանված երեխաներ, կապահովվեն դպրոցական պարագաներով։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը «Վորլդ Վիժն Հայաստան» բարեգործական կազմակերպության բարի կամքի դեսպանն է, ով օգնում է կազմակերպությանը դրական փոփոխություններ բերել կարիքի մեջ ապրող երեխաների կյանքում։

«Все сработали хорошо». Тигран Мансурян присутствовал на ереванской премьере своего произведения
Накануне, 19 июля, в концертном зале «Арам Хачатурян» в Ереване слушателям были представлены сразу три премьеры – 2 мировые и одна ереванская. На сцене был Государственный симфонический оркестр Армении – под управлением дирижера Сергея Смбатяна.
На концерте закрытия фестиваля «классики современности» имени легендарного польского композитора Кшиштофа Пендерецкого – «Молитвы» – впервые прозвучала Симфония № 9 украинского композитора Валентина Сильвестрова. Композитор также находился в зале.
«Это сложная вещь для оркестра, но она была исполнена хорошо. Сергей Смбатян очень хорошо дирижировал оркестром. Но в дирижировании есть одна особенность: он заводил оркестр, но не хватает времени часто, чтобы, помимо того, как мы гоним этот гигантский корабль, выделить какие-то вещи. А для этого времени нет. Но гнал он очень классно», – поделился первыми впечатлениями в комментарии для Panorama.am композитор.
На концерте впервые прозвучала еще одна мировая премьера – хоровая пассакалья одного из самых известных композиторов современности – Карла Дженкинса, которую автор написал по просьбе оркестра и которая посвящена памяти жертв 44-дневной войны в Арцахе.
В зале находился и Народный артист Армении Тигран Мансурян.  В его присутствии Государственный симфонический оркестр Армении, Национальный академический хор Армении (Художественный руководитель и главный дирижер – Ованнес Чекиджян) и баритон Аксель Давеян исполнили «Семь молитв» композитора из молитвенника «С Верою Исповедую» Нерсеса Шнорали. Произведение посвящено Папе Римскому Франциску.
Своими первыми впечатлениями маэстро поделился в беседе с корреспондентом  Panorama.am: «Армянский Нерсеса Шнорали – этот славный грабар, столь любимый всеми молитвенник был спет и исполнен большим музыкальным ансамблем. До глубины души благодарен, все сработали хорошо, и Аксель, и Сергей Смбатян, все-все».
Еще в 2019 году, во время беседы-обсуждения на тему «Превратившиеся в песни стихотворения и созданные на стихотворения песни» в Национальной библиотеке Армении, Тигран Мансурян рассказал об этом произведении:
«В прошлом году во Флоренции отметили 1000-летие со дня основания Церкви Сан Микеле (San Michele Maggiore). Основателем церкви считается армянин Сурб (Святой) Минас. Итальянцы придают большое значение национальной принадлежности церкви. Мне предложили написать произведение.
У меня в распоряжении были симфонический оркестр, большой хор и солист. Из молитвенника “ С Верою Исповедую ” Нерсеса Шнорали взял 7 молитв. Итальянцам нужно было лишь написать армянский текст латинскими буквами. Они прекрасно спели. Говорю об этом в качестве примера тому, что я пытаюсь также положить грабар на музыку и создать соответствующее звучание для грабара, требующееся ему. Здесь предстоит провести огромную работу».
Напомним, что вчерашний концерт носил благотворительный характер. Средства, полученные от продажи билетов, будут направлены в благотворительную организацию World Vision Armenia. По меньшей мере 100 детей, живущих в тяжелых условиях в приграничных общинах Сюникской области, в том числе перемещенные из Арцаха дети, будут обеспечены школьными принадлежностями.
Государственный симфонический оркестр Армении является послом доброй воли благотворительной организации World Vision Armenia, помогает организации вносить позитивные изменения в жизнь живущих в нужде детей.