Սիրիան խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Ուկրաինայի հետ. Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել է SANA գործակալությունը՝ հղում անելով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության աղբյուրին։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամաբ՝ հայտարարության մեջ նշվում է, որ այդ քայլն արվել է ի պատասխան ուկրաինական կողմի գործողությունների՝ փոխադարձության սկզբունքին համապատասխան։
«Ուկրաինայի կառավարությունը գործնականում խզել էր հարաբերությունները Սիրիայի հետ դեռ 2018 թվականից, երբ հրաժարվել էր մուտքի արտոնագրեր տրամադրել Կիևում դեսպանատանը աշխատող սիրիացի դիվանագետներին։ Դա անհնարին է դարձրել նրանց դիվանագիտական պարտականությունների կատարումը, և Սիրիայի դեսպանատունը ստիպված է եղել դադարեցնել իր գործունեությունը ուկրաինական իշխանությունների թշնամական վերաբերմունքի պատճառով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հունիսի 30-ին Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն հայտարարեց Սիրիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին՝ առանց հյուպատոսական հարաբերությունների խզման՝ ի պատասխան Դամասկոսի՝ ԼԺՀ-ն և ԳԺՀ-ն ճանաչելու որոշմանը։ Սիրիայի ԱԳՆ-ի տվյալներով՝ ուկրաինական կողմը Դամասկոսում դեսպանատունը փակել է դեռևս 2016 թվականին, ինչպես նաև հրահանգել է փակել Կիևում Սիրիայի դեսպանությունը 2018 թվականին։ Սիրիայում ուկրաինացիների շահերը պաշտպանում է Լիբանանում Ուկրաինայի դեսպանությունը:

Сирия разорвала дипломатические отношения с Украиной. Об этом сообщило в среду агентство SANA со ссылкой на источник в МИД арабской республики.
Как передает ТАСС, данный шаг был предпринят в ответ на действия украинской стороны в соответствии с принципом взаимности.
"Правительство Украины практически разорвало отношения с Сирией с 2018 года, когда оно отказало в продлении виз сирийским дипломатам, работающим в посольстве в Киеве, - подчеркивается в заявлении. - Это сделало невозможным осуществление ими дипломатических обязанностей, и посольство Сирии было вынуждено приостановить свою деятельность из-за враждебного отношения украинских властей".
30 июня МИД Украины заявил о разрыве дипломатических отношений с Сирией без разрыва консульских отношений в ответ на решение Дамаска признать ЛНР и ДНР.
По данным внешнеполитического ведомства, украинская сторона закрыла посольство в Дамаске еще в 2016 году, а также в 2018 году велела закрыть посольство Сирии в Киеве. Защиту интересов украинцев в Сирии осуществляет украинское посольство в Ливане.