Արման Թաթոյանը ՄԱԿ-ի կոմիտե է ուղարկել այլընտրանքային զեկույց ադրբեջանական հայատյաց ու թշնամանքի քաղաքականության վերաբերյալ
13:10 20/07/2022
ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ հուլիսի 15-ին ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտե ուղարկել է այլընտրանքային զեկույց ադրբեջանական հայատյաց ու թշնամանքի քաղաքականության վերաբերյալ և ներկայացրել առաջարկներ, այդ թվում` կոնկրետ հարցերով քննություն իրականացնելու վերաբերյալ:
«ՄԱԿ-ի կոմիտեին ներկայացրած զեկույցն ապացուցում է, որ իրականում, տարիներով է վարվել հայատյացության և թշնամանքի քարոզի քաղաքականություն էթնիկ ու կրոնական հիմնական հենասյուներով` խորքային անհանդուրժողականությամբ:
Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց պաշտոնական ելույթներով գեներացրել և շարունակում են գեներացնել ատելություն ողջ հայ ժողովրդի, Հայաստանի և Արցախի բնակչության նկատմամբ, հնչեցնում են սպառնալիքներ և վիրավորական ու թշնամանք բորբոքող արտահայտություններ:
Նրանց խոսքերն լայնորեն օգտագործվում են ադրբեջանական տարբեր պաշտոնյաների, հանրային գործիչների կողմից ու արժանանում են հանրային գովասանքի՝ թիրախում ունենալով նաև հայ երեխաների և կանանց:
Այս քաղաքականությունն է այն աղբյուրը, որ սնուցել ու խրախուսել է Հայաստանի ու Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների վայրագություններն ու խոշտանգումները, խաղաղ բնակչության էթնիկ զտումներն արցախյան 2020թ. 44-օրյա, 2016թ. ապրիլյան պատերազմների ընթացքում` այդ պատերազմից առաջ ու հետո տարբեր զինված հարձակումներով ու հանցավոր արարքներով:
Զեկույցում տեղ են գտել նաև 44-օրյա պատերազմից հետո այս քաղաքականության նոր դրսևորումները, բերվել են օրինակներ: Օրինակ` սպանված հայ զինվորների և շղթայված գերիների պուրակը Բաքվում, Ադրբեջանի կողմից հրապարակված «Ադրբեջան 2020» փոստային նամականիշները, որոնք ցուցադրում են, թե ինչպես է գործիքով քիմիական ախտահանման ենթարկվում Արցախը հայերից՝ բացահայտորեն այն ներկայացնելով որպես «կեղտ» և այլն:
Անգամ կրթական համակարգում է դրված հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականությունը:
Զեկույցում տեղ են գտել Մարդու իրավունքների պաշտպանի կարգավիճակով իմ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցներով հաստատված օբյեկտիվ և հավաստի ապացույցներն ու գնահատականները:
Դրանք մշտապես ներկայացվել են մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցներին, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչների ղեկավարներին և բարձրաստիճան պատվիրակություններին:
ՄԱԿ-ի կոմիտեին առաջարկել եմ`
1. Հետաքննել և բացահայտել Ադրբեջանի իշխանությունների, բարձրաստիճան պաշտոնյաների, մշակութային և այլ հասարակական գործիչների տարածած ռասայական ատելությունն ու թշնամանքը հայերի դեմ, ինչպես նաև պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
2. Քննել էթնիկ ու կրոնական ատելության հիմքով ադրբեջանական  հանցանքները, որոնք ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները կատարել են 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների, 2016թ. ապրիլյան պատերազմի և ադրբեջանական մյուս զինված հարձակումների ժամանակ:
3. Դատապարտել և միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի հայատյաց և ռասայական խտրականության դեմ արդյունավետ կանխարգելման ուղղությամբ, այդ թվում՝ վերադարձնելով Ադրբեջանում ապօրինի պահվող բոլոր հայ գերիներին»,- գրել է Ա. Թաթոյանը:

Арман Татоян направил в Комитет ООН альтернативный доклад о политике армянофобии и вражды Азербайджана
Бывший Защитник прав человека (экс-омбудсмен) Армении Арман Татоян направил 15 июля в Комитет ООН по ликвидации расовой дискриминации альтернативный доклад о политике армянофобии и вражды Азербайджана и представил предложения, в том числе, о проведении расследования по конкретным вопросам. Об этом он сообщил на своей странице в социальной сети Facebook.
Представленный в комитет ООН доклад свидетельствует о том, что в действительности политика армянофобии и пропаганды ненависти к армянам, опирающаяся на этническую и религиозную столпы, с глубинной нетерпимостью, проводилась годами.
Власти Азербайджана своими официальными выступлениями генерировали и продолжают генерировать ненависть ко всему армянскому народу, населению Армении и Арцаха, озвучивают угрозы, используют оскорбительные и разжигающие вражду высказывания.
Их слова, которые массово используются различными азербайджанскими официальными лицами и общественными деятелями и удостаиваются похвалы в обществе, делают мишенью также армянских детей и женщин.
Эта политика является источником, который питал и поощрял зверства и пытки со азербайджанских военных в отношении мирного населения Армении и Арцаха, этнические чистки гражданского населения во время 44-дневной войны 2020 года и апрельской войны 2016 года в Арцахе, с различными вооруженными нападениями и преступными деяниями до и после войн.
В докладе нашли место и новые проявления этой политики после 44-дневной войны, приведены примеры. Например, "парк трофеев" в Баку с изображением убитых армянских военных и закованных в цепи пленных, выпущенные Азербайджаном почтовые марки "Азербайджан 2020", демонстрирующие, как Арцах подвергается химической зачистке от армян, в открытую представленных как "грязь" и т.д.
Даже в системе образования заложена политика армянофобии и вражды.
Доклад содержит объективные и достоверные доказательства и оценки, подтвержденные моими докладами в статусе Защитника прав человека и докладами Защитника прав человека Арцаха.
Они всегда представлялись имеющим мандат на защиту прав человека международным структурам, главам аккредитованных в Армении дипломатических представительств и высокопоставленным делегациям.
Комитету ООН предложил:
1. Расследовать и выявить расовую ненависть и вражду, распространяемую в отношении армян азербайджанскими властями, высокопоставленными должностными лицами, культурными и другими общественными деятелями, а также привлечь виновных к ответственности.
2. Расследовать азербайджанские преступления, совершенные азербайджанскими военными на почве национальной и религиозной ненависти в сентябре-ноябре 2020 года, во время апрельской войны 2016 года и других азербайджанских вооруженных нападений.
3. Осудить и принять меры для эффективного предотвращения армянофобии и расовой дискриминации в Азербайджане в отношении армян, включая возвращение всех незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных», – написал Арман Татоян.