Ցանկալի փոփոխություն չէ, իսկ թե ինչով է պայմանավորված, ես կարող եմ կռահել, բայց չեմ ուզում կռահել. Զարեհ Սինանյան
15:11 21/07/2022
«Ընդհանուր առմամբ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների իմաստով դրական փոփոխություն չէ, հետևաբոր  մեր գերատեսչությունն այս փոփոխությանը կողմ չէ»,-կառավարության ճեպազրույցների սրահում հայտարարեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ պատասխանելով ԱԱԾ-ի առաջարկած օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ հարցին, որով խստացվում է սփյուռքի հայերին ՀՀ քաղաքացիություն տալու կարգը:
Ըստ Սինանյանի՝ փոփոխությունն որևէ կերպ չի ազդի սփյուռքահայերի հայրենադարձության գործընթացի վրա, քանի որ եթե հայերը 2 տարվա ընթացքում առնվազն 60 օր չեն եղել Հայաստանում, կարող են գալ երկիր և այդքան օր մնալուց հետո դիմել քաղաքացիություն ստանալու համար։
Նա հայտարարեց, որ իր ղեկավարած կառույցն այդ բացասական դիրքորոշումը հայտնի է դարձրել, բայց չի կարող ասել, թե կառավարությունից արձագանք է եղել դրա վերաբերյալ:
Զարեհ Սինանյանը խորհուրդ տվեց օրինագծի անհրաժեշտության մասին հարցն ուղղել ԱԱԾ-ին:
«Մեր դիրքորոշում այն է, որ ցանկալի փոփոխություն չէ, իսկ թե ինչով է պայմանավորված, ես կարող եմ կռահել, բայց չեմ ուզում կռահել, որովհետև համոզված եմ՝ իրենք այդ հիմնավորումներն ունեն և հենց իրենք պետք է արտահայտեն դրանք»,-ակնարկելով ԱԱԾ-ին՝ ասաց Սինանյանը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար լրագորղներին հորդորեց ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանի Հայաստան մուտքի արգելման պատճառները ևս  ԱԱԾ-ից պարզել, քանի որ ինքը տեղյակ չէ հիմնավորումից, բայց միանշանակ բացառեց, որ Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի պահանջով է այն արվել:

Это нежелательное изменение, и я могу догадываться, чем оно обусловлено, но не хочу гадать – Заре Синанян
16:17 21/07/2022
«В целом, в контексте отношений Армения-Диаспора это не позитивное изменение, соответственно, наше ведомство не поддерживает предложение», – заявил на брифинге в правительстве Армении Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, коснувшись предложенной Службой национальной безопасности (СНБ) законодательной инициативы об ужесточении порядка предоставления армянам Диаспоры гражданства РА.
По мнению Синаняна, данный проект не повлияет на темпы репатриации: люди, которые намерены вернуться на родину, вернуться, проведут 60 дней, после чего обратятся для получения гражданства.
Он заявил, что возглавляемая им структура огласила свою отрицательную позицию, но он не может сказать, была ли реакция со стороны правительства.
Заре Синанян рекомендовал обратиться с вопросом о необходимости законопроекта в СНБ.
«Наша позиция состоит в том, что это нежелательное изменение, а чем оно обусловлено, я могу догадываться, но не хочу гадать, потому что уверен, что у них есть эти обоснования, и они должны сами их представить», – сказал Синанян, имея в виду СНБ.
При этом Синанян призвал СМИ причины запрета сопредседателю координационного совета армянских организаций Франции, члену Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Мураду Папазяну въезда в Армению также уточнить в СНБ, поскольку он не в курсе обоснования. Но Главный уполномоченный по делам диаспоры однозначно исключил то, что это сделано по требованию Турции и Азербайджана.