Մագնուս Կարլսենը հրաժարվել է աշխարհի չեմպիոնի համար մրցախաղից
Շախմատի աշխարհի չեմպիոն նորվեգացի Մագնուս Կարլսենը հայտարարել է, որ չի պատրասվում պաշտպանել իր աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը 2023 թվականին կայանալիք աշխարհի չեմպիոնական մատչում։
championat.com-ը գրում է, որ Կարլսենն իր որոշման մասին արդեն տեղեկացրել է ՖԻԴԵ-ին, իր թիմին և հավակնորդների մրցաշարի հաղթող ռուսաստանցի Յան Նեպոմնյաշչին, ում հետ պետք է խաղար 2023 թվականի սկզբին։
«Ես չեմ խաղալու։ Ես իմ թիմին, ՖԻԴԵ-ին և Յանին ասացի, որ չեմպիոնական այլ հանդիպման գնալու մոտիվացիա չունեմ»,- ասել է Կարլսենը։
Նա բացառել է, որ կարող է մտափոխվել ու կրկին պայքարել դասական շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար։ Միաժամանակ, նորվեգացին չի պատրաստվում ավարտել կարիերան։ Նա կխաղա սուպերմրցաշարերում։
Կարլսենը նշել է, որ Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի ղեկավարությունն իսկապես փորձել է համոզել փոխել որոշումը։
«Տարբեր ձևաչափեր են առաջարկել։ Ոմանք ավելի հետաքրքիր, ոմանք ավելի քիչ, բայց ես ոչ մի պայման չեմ դրել, պարզապես հայտարարել եմ իմ որոշման մասին։ Դա ինքնաբուխ չէ, ես դրա մասին մտածել եմ մոտ մեկուկես տարի»,- ասել է չեմպիոնը։
Ինչ կլինի աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի հետ
Չեմպիոնական տիտղոսն այժմ պետք է թափուր հայտարարվի։ Հավակնորդ Յան Նեպոմնյաշչիին թագի ավտոմատ շնորհում հաստատ չի լինի։
Չեմպիոնական ցիկլի կանոններում հստակ նշված է, որ եթե չեմպիոնը հրաժարվի մրցախաղից, ապա հավակնորդների մրցաշարի հաղթողի մրցակիցը կլինի մեկ այլ շախմատիստ։

Magnus Carlsen will not defend his world championship title
Magnus Carlsen says he will not defend his world championship title next year against Russia's Ian Nepomniachtchi because he has no motivation to play the match, CNN reports.
The Norwegian grandmaster successfully defended his title against the Russian last year but says he has no "inclination" to play in the next championships in 2023.
"I feel I don't have a lot to gain, I don't particularly like [the championship matches], and although I'm sure a match would be interesting for historical reasons and all of that, I don't have any inclination to play and I will simply not play the match," he said on his sponsor's podcast.
"Ultimately the conclusion stands, one that I'm pretty comfortable with, one that I've thought a lot about for a long time now, I would say more than a year ... since long before the last match."
Carlsen, who has spent over 10 years as the world's best player, says he has spoken to the game's governing body, FIDE, and Nepomniachtchi.
"The conclusion is, it's simple, that I am not motivated to play another match," he added.
FIDE is yet to confirm the schedule for next year's championship, it is expected Nepomniachtchi will now play China's Ding Liren instead of Carlsen.