Թուրքիան կարողանում է իր համար առավելագույնը քաղել երկու բևեռների բախումից. Վարուժան Գեղամյան
«Երեկ Ուկրաինան և Ռուսասատանը փաստացի պայմանավորվեցին Սև ծովով հացահատիկի արտահանման խնդրի շուրջ: Թուրքիան երկու ամիս տևած բանակցությունների գլխավոր միջնորդն էր, ՄԱԿ-ի հովանու ներքո պայմանագրերն էլ ստորագրվեցին Ստամբուլում:
Եվ սա կարելի է համարել Թուրքիայի համար կարևոր դիվանագիտական նվաճում, քանի որ այժմ ի պատասխան Արևմուտքի ճնշումների` միանալու հակառուսական պատժամիջոցներին, Թուրքիան հնարավորություն ունի խաղարկելու միջնորդի հաղթաթուղթը` «բա որ մենք չլինենք, ո՞վ է ռուսների հետ կարողանալու բանակցել»:
Ճիշտ գնահատելով սեփական աշխարհագրական ու աշխարհաքաղաքական դիրքը` Թուրքիան կարողանում է իր համար առավելագույնը քաղել երկու բևեռների բախումից` նրբորեն առաջ տանելով իր սեփական շահը Մեծ Մերձավոր Արևելքի ողջ տարածաշրջանում` Սիրիայից մինչև Կովկաս և Միջին Ասիա:
Սակայն պետք է հիշել, որ չնայած արտաքին ու ոչ այնքան էական հակասություններին, Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը իր խորքի մեջ համընկնում է Արևմուտքի շահերին, քանի որ նշված գոտիներում Թուրքիայի ազդեցության մեծացումը տեղի է ունենում գերազանցապես ի հաշիվ Ռուսաստանի»։

Turkey 'making the most' of clash between two poles, Armenian expert says
Turkologist Varuzhan Geghamyan has commented on the UN-backed grain deal signed by Russia and Ukraine in Istanbul on Friday. The agreement aims to unblock grain exports from Black Sea ports.
“It can be considered an important diplomatic achievement for Turkey, because now, in response to the West’s pressure to join the Russia sanctions, Ankara has an opportunity to play the mediator card, saying ‘if not us, who can negotiate with the Russians?’,” he wrote on Facebook on Saturday.
“Having properly assessed its geographical and geopolitical position, Turkey is making the most of the clash between the two poles, discreetly promoting its own interests in the entire Greater Middle East – from Syria to the Caucasus and Central Asia.
“However, it should be remembered that despite the external and not so substantial differences, Turkey's foreign policy essentially coincides with the interests of the West, because Ankara's influence in these areas is increasing mainly at the expense of Russia,” the expert said.