Ադրբեջանցիները տեղափոխել են Բերձորի ճանապարհին տեղադրված խաչքարը.  monumentwatch.org
«2022 թվականի հունիսի 27-ին Դավիթ Սիմոնյանի ֆեյսբուքյան էջին տեղադրված  տեսանյութն ակնհայտորեն ի ցույց է դնում թե ինչպես են մի խումբ ադրբեջանցիներ, տեղափոխում Բերձորի (Լաչին) ճանապարհին տեղադրված խաչքարը: Նույն  աղբյուրի համաձայն, այդ հատվածով պետք է անցնի ադրբեջանցիների կողմից կառուցվող և Բերձոր քաղաքը շրջանցող նոր ճանապարհը, որը սկսվում է Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր գյուղին հարակից հատվածից և անցնելով Արցախի Հինշեն, Մեծշեն գյուղերով, ավարտվում Լիսագորում:
Մշակութային ժառանգությունը, որը ստեղծել է որոշակի համայնք, այս դեպքում` արցախահայությունը, արժեքավոր և իրական է այն ձևով, նշանակությամբ, տեղադրությամբ և լանդշաֆտով, որով այն ստեղծվել է և ցանկացած փոփոխություն ակնհայտորեն վնաս է հասցնում այդ ժառանգության իսկությանը, ամբողջականությանը և խաթարում է վերջինիս գործառույթը։ Մշակութային ցանկացած արժեք ամբողջական է դառնում նաև շրջակա տարածքի և բնության հետ փոխհարաբերություների արդյունքում և այն իր մշակութային լանդշաֆտից օտարելը խախտում է ժառանգության պահպանության սկզբունքներն, ինչպես նաև միջազգային բազմաթիվ չափանիշներ։ Խաչքարը տեղահանելով և տեղափոխելով նախ և առաջ խաթարվում է վերջինիս իսկությունն ու ամբողջականությունը։ Սկզբունքներ, որոնք բխում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Համաշխարհային մշակութային և բնական ժառանգության» կոնվենցիայից, 1994 թ․ Ճապոնիայում ընդունված իսկության վերաբերյալ Նարայի փաստաթղթից, ԻԿՕՄՕՍ-ի և Բուրրայի խարտիայից և  այլ միջազգային կառույցների փաստաթղթերից:
Ժառանգության պահպանությունն իր պատմական բոլոր դրսևորումներով և ժամանակագրությամբ արմատավորված է ժառանգությանը վերաբերող արժեքներում և այն ընկալելու մեր ունակությունը կախված է դրանց վերաբերյալ տեղեկատվական աղբյուրների արժանահավատության աստիճանից, որոնք ստեղծում են անհրաժեշտ հիմք իսկության բոլոր կողմերի սահմանման համար, որոնք պետք է թույլ տան հասկանալու մշակութային ժառանգության տեսակը, առանձնահատկությունները, նշանակությունը և պատմությունը (Իսկության մասին Նարայի փաստաթուղթ, 1994թ․ Ճապոնիա): Իսկության ընկալումը հիմնարար դերակատարություն ունի մշակութային ժառանգության, պահպանությանն առնչվող բոլոր գործընթացներում:
Ժառանգության հուշարձանները պետք է քննության առնվեն և գնահատվեն դրանց պատկանելության մշակութային համատեքստի հիման վրա: Իսկության երևույթները կարող են ընդգրկել ձևը և նախագծումը, նյութերը և նյութակազմը, օգտագործումը և գործառույթը, տեղադրումը, ավանդույթները, գտնվելու վայրը և կատարաելաեղանակը, ոգին և զգացմունքները, ինչպես նաև արտաքին և ներքին գործոնները: Նաև ըստ Հաագայի 1954 թվականի «Զինված հակամարտության ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիային կից երկրորդ արձանագրության (1999) 9-րդ հոդվածի գ ենթակետի՝ «Մշակութային արժեքների պաշտպանությունը բռնազավթված տարածքներում», արգելվում է մշակութային արժեքի ցանկացած վերափոխում, այդ թվում` օգտագործման ձևի և գործառույթի որևէ փոփոխություն»:

Azerbaijanis displaced khachkar installed on road to Berdzor – Monument Watch
Azerbaijanis have displaced a khachkar (cross-stone) installed on the road to Berdzor (Lachin) in Nagorno-Karabakh (Artsakh), the Monument Watch said in a statement on July 11. The full statement is provided below.
"A video posted on David Simonyan's Facebook page on June 27, 2022 clearly shows how a group of Azerbaijanis move a khachkar installed on the road leading to Berdzor (Lachin). According to the same source, the new road being built by the Azerbaijanis, bypassing the city of Berdzor, will go through this section. It starts from the territory adjacent to the village of Kornidzor in the Syunik region, goes through the villages of Hinshen and Metsshen in Artsakh and ends in Lisagor.
The cultural heritage that has been created by a particular community (Armenians of Artsakh), is valuable and real in the form, meaning, location and landscape in which it was created, and any change is clearly detrimental to the authenticity and integrity of this heritage, as well as distorts its function. Any cultural value becomes valuable if it is interconnected with the surrounding territory and nature, and alienating it from its own cultural landscape violates the principles of heritage conservation, like many international standards.
The displacement and relocation of the khachkar first of all violates the principles of its authenticity and integrity, the principles arising from the UNESCO Convention on the Protection of the World Cultural and Natural Heritage, from the Nara Document on Authenticity adopted in Japan in 1994, the ICOMOS and Burra charters, as well as documents other international organizations.
The preservation of heritage in all its historical manifestations and chronology is rooted in the values ​​of heritage, and our ability to perceive it depends on the degree of reliability of the sources of information about them. It is they who create the necessary basis for determining all aspects of authenticity, which should make it possible to understand the type of cultural heritage object, its features, significance and history (Nara Document on Authenticity, 1994, Japan).
The perception of authenticity plays a fundamental role in all processes related to cultural heritage and its preservation. Heritage sites should be studied and evaluated in the context of the cultural context in which they are located. Phenomena of authenticity may include form and layout, materials and components, use and function, installation, tradition, location and performance, spirit and emotion, and external and internal factors. In addition, in accordance with the third paragraph of Article 9 of the Second Protocol to the Hague Convention of 1954 "On the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict" (1999), "Protection of Cultural Property in Occupied Territories", any transformation of cultural property is prohibited , including their uses and functions."