Իրանի հարավում ջրհեղեղների հետևանքով 17 մարդ է զոհվել
Իրանի հարավում գտնվող Ֆարս նահանգում հորդառատ անձրևների հետևանքով առաջացած ջրհեղեղների զոհ է դարձել առնվազն 17 մարդ: «Ինտերֆաքս»-ը հայտնում է, որ շաբաթ օրն այդ մասին հաղորդել է Al-Arabiya հեռուստաալիքը։
Անձրևները հեղեղումների պատճառ են դարձել Ռոուդբոլ գետի վրա, որը հոսում է գավառի մայրաքաղաք Էստեհբանաթի մոտակայքով։
Քաղաքապետ Յուսեֆ Քարեգարն իր հերթին հայտնել է, որ շտապ օգնության ծառայությունները ջրհեղեղներից փրկել են 55 մարդու։ Առնվազն վեց մարդ դեռ անհայտ կորած է համարվում։
Իրանի օդերևութաբանական ծառայությունները նախապես նախազգուշացրել էին երկրում ուժեղ սեզոնային անձրևների հնարավորության մասին՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Իրանը տասնամյակներ շարունակ բախվում է երաշտի։ Al-Arabiya-ն նշում է, որ ջրհեղեղների վտանգն ավելի մեծ է, քանի որ բազմաթիվ շենքեր ու ճանապարհներ են կառուցվել գետերի մոտ։

Flash floods in Iran’s drought-stricken southern Fars province have killed at least 17 people, AP reported on Saturday, citing state television.
Heavy rains swelled the Roudbal river by the city of Estahban, according to the city’s governor Yousef Karegar.
Karegar said rescue teams had saved 55 people who were trapped by the flash flooding, but at least six people were still missing.
Iran’s metrology department had warned about possibly heavy seasonal rainfall across the country that is facing a decades-long drought blamed on climate change. The dangers of flash flooding have also been exacerbated by the widespread construction of buildings and roads near riverbeds.