Նկարիչների միություն անդամակցելու շատ մեծ ոգևորություն կա. Սուրեն Սաֆարյան
Հայաստանի Նկարիչների միությունն այս տարի տոնելու է իր 90-ամյակը։ Panorama.am-ի հետ զրույցում Նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանն ասաց, որ հոբելյանական միջոցառումները տեղի են ունենալու աշնանը։
«Մենք տարվա ընթացքում երկու սալոն ենք ունենում՝ գարանանային և աշնանային։  Աշնանային սալոնը նվիրված է լինելու Նկարիչների միության 90-ամյակին։ Բուն միջոցառումը կլինի ցուցահանդեսով, կլինեն նաև անակնկալներ, որոնց մասին չեմ բարձրաձայնի»,- նշեց նա։
Ս. Սաֆարյանի խոսքով, առհասարակ Նկարիչների միություն անդամակցելու շատ մեծ ոգևորություն կա, դիմորդները շատ են, իսկ տարեվերջին հանձնաժողովներն արդեն ընտրություն կկատարեն։
Նկարիչների միության նախագահի խոսքով, այսօր Հայաստանում, ինչպես նաև աշխարհում ապրող նկարիչներն ունեն մի շարք խնդիրներ, ուղղակի պետք է համբերությամբ զինվել, աշխատել, որպեսզի հերթականությամբ, ըստ առաջնակարգի, հնարավոր լինի լուծել խնդիրները։
«Իսկ խնդիրնեից են՝ արվեստանոցներ, աշխատանքների վաճառք, ստաժ, … ։  Չունենք նկարչի, կերպարվեստագետի մասին օրենք․ այդ ուղղությամբ ենք աշխատում։ Կան երկրներ, որտեղ ընդունվել է նման օրենք։  Հույս ունենք, որ այստեղ էլ կկարողանանք կյանքի կոչել նման օրենք»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը։

Artists' Union of Armenia prepares to celebrate its 90th anniversary, chair says
The Artists' Union of Armenia is preparing to mark its 90th anniversary this year. In an interview with Panorama.am, the chairman of the union, Suren Safaryan, said that the jubilee celebrations would take place in autumn.
"We have two salons a year: the Spring Salon and the Autumn Salon. The latter will mark the 90th anniversary of the Artists' Union. The event will feature an exhibition, and surprises are also expected, but I won't go into the details," he said.
Safaryan states artists are highly enthusiastic about joining the union, and its commission is set to select new members among numerous applicants in late 2022.
According to the Artists' Union chair, artists living both in Armenia and around the world are today facing a number of problems, adding they just need to “have patience and work on solving problems one by one, by priority.”
"The problems are related to workshops, sales of artworks, seniority... We do not have a law on artists and are working on it. There are countries where such a law has been passed. We hope that we will be able to bring it in here too," Safaryan said.