Նկարիչների միություն անդամակցելու շատ մեծ ոգևորություն կա. Սուրեն Սաֆարյան
Հայաստանի Նկարիչների միությունն այս տարի տոնելու է իր 90-ամյակը։ Panorama.am-ի հետ զրույցում Նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանն ասաց, որ հոբելյանական միջոցառումները տեղի են ունենալու աշնանը։
«Մենք տարվա ընթացքում երկու սալոն ենք ունենում՝ գարանանային և աշնանային։  Աշնանային սալոնը նվիրված է լինելու Նկարիչների միության 90-ամյակին։ Բուն միջոցառումը կլինի ցուցահանդեսով, կլինեն նաև անակնկալներ, որոնց մասին չեմ բարձրաձայնի»,- նշեց նա։
Ս. Սաֆարյանի խոսքով, առհասարակ Նկարիչների միություն անդամակցելու շատ մեծ ոգևորություն կա, դիմորդները շատ են, իսկ տարեվերջին հանձնաժողովներն արդեն ընտրություն կկատարեն։
Նկարիչների միության նախագահի խոսքով, այսօր Հայաստանում, ինչպես նաև աշխարհում ապրող նկարիչներն ունեն մի շարք խնդիրներ, ուղղակի պետք է համբերությամբ զինվել, աշխատել, որպեսզի հերթականությամբ, ըստ առաջնակարգի, հնարավոր լինի լուծել խնդիրները։
«Իսկ խնդիրնեից են՝ արվեստանոցներ, աշխատանքների վաճառք, ստաժ, … ։  Չունենք նկարչի, կերպարվեստագետի մասին օրենք․ այդ ուղղությամբ ենք աշխատում։ Կան երկրներ, որտեղ ընդունվել է նման օրենք։  Հույս ունենք, որ այստեղ էլ կկարողանանք կյանքի կոչել նման օրենք»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը։

Союз художников Армении готовится отпраздновать свое 90-летие – Сурен Сафарян
Союз художников Армении в этом году отпразднует свое 90-летие. В интервью Panorama.am председатель Союза художников Сурен Сафарян сообщил, что юбилейные мероприятия пройдут осенью.
«У нас два салона в году: весенний и осенний. Осенний салон будет посвящен 90-летию Союза художников. Мероприятие будет организовано в виде выставки, также ожидаются сюрпризы, о которых я не буду говорить», – сказал он.
По словам Сафаряна, в целом энтузиазм по вступлению в Союз художников большой, претендентов много, и в конце года комиссии уже проведут отбор.
По словам главы Союза художников, сегодня у художников, живущих как в Армении, так и в мире, есть ряд проблем, просто нужно вооружиться терпением, работать, чтобы можно было решить проблемы по очереди, по приоритетности.
«А среди проблем: мастерские, продажа работ, стаж... У нас нет закона о художниках, мы работаем в этом направлении. Есть страны, где такой закон принят. Надеемся, что и здесь мы сможем реализовать это», – сказал С. Сафарян.