ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երկուշաբթի հեռախոսազրույց է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, դրանց ընթացքում «քննարկել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության հասնելու «պատմական հնարավորությունը»»։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը։
Նրա խոսքով, երկու երկրների ղեկավարների հետ առանձին զրույցներում ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը այժմ ունեն «պատմական հնարավորություն՝ հասնելու տարածաշրջանում խաղաղության»։
Պետքարտուղարը Ալիևի հետ զրույցում կրկնել է ԱՄՆ-ի աջակցության առաջարկը՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային և հաղորդակցական կապերի բացմանն օգնելու հարցում: Բացի այդ, Բլինքենը կոչ է արել շարունակել «երկկողմ՝ Երևան-Բաքու երկխոսությունը, ինչպիսին էր, օրինակ, վերջերս Թբիլիսիում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը»:
Պետքարտուղարը նաև հաստատել է ԱՄՆ աջակցությունը ԵՄ միջնորդական առաքելությանը: Միաժամանակ Բլինքկենը վստահեցրել է, որ Վաշինգտոնը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, պատրաստ է «երկկողմ ձևաչափով և համախոհ գործընկերների հետ համագործակցել՝ օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին ապահովելու երկարաժամկետ համապարփակ խաղաղություն»։
Պետքարտուղար Բլինքենը Ալիևի հետ զրույցում կողմ է արտահայտվել, որ Բաքուն ազատ արձակի մնացած բոլոր հայ գերիներին։

U.S. Secretary of State Antony Blinken called on Azerbaijani President Ilham Aliyev to release all remaining Armenian detainees in a phone call on Monday, the State Department said in a press release.
“The Secretary and President Aliyev discussed Azerbaijan and Armenia’s historic opportunity to achieve peace in the region. The Secretary reiterated the United States’ offer of assistance in helping facilitate the opening of regional transportation and communication linkages,” it said.
“Secretary Blinken encouraged continued bilateral dialogue, such as the recent meeting between the Azerbaijani and Armenian Foreign Ministers in Tbilisi. The Secretary also reaffirmed support for productive EU-brokered discussions.
“He conveyed that the United States has been an OSCE Minsk Group Co-Chair since 1994 and stands ready to engage bilaterally and with likeminded partners to help Armenia and Azerbaijan find a long-term comprehensive peace. Secretary Blinken also urged President Aliyev to release all remaining Armenian detainees,” reads the statement.