Կովկասյան էկոտարածաշրջանի ամենավտանգված կենդանատեսակներից մեկը՝ ֆոտոթակարդում
«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց» ՊՈԱԿ-ի և Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի հետ համատեղ իրականացվող մշտադիտարկման աշխատանքների արդյունքում արգելոցի ֆոտոթակարդները կրկին նկարահանել են կովկասյան ընձառյուծին:
Ընձառյուծը Հայաստանի կենդանական աշխարհի ամենատպավորիչ և կովկասյան էկոտարածաշրջանի ամենավտանգված կենդանատեսակներից մեկն է:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից տեղեկացնում են, որ ներկայումս կովկասյան ընձառյուծը, ընդգրկված է ՀՀ Կարմիր գրքում և Բնության պահպանության միջազգային միության Կարմիր ցուցակում:

As a result of monitoring carried out jointly by the Khosrov Forest State Reserve SNOC and the World Wide Fund for Nature Armenia (WWF Armenia), the camera traps of the reserve have again captured the Caucasian leopard, the Ministry of Environment reported on Friday.
The leopard is the most critically endangered species in the Caucasus ecoregion. The species is included in the Red Data Book of Armenia (2010) and on the International Union for Conservation of Nature (IUCN) Red List of Threatened Species.
The habitats of the Caucasian leopard include arid mountain grasslands, arid sparse forests, mountain grasslands, subalpine and alpine meadows.