Նոր նամականիշ և  նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Մանկական ֆիլատելիա. Հայկական մուլտֆիլմեր»  և «Հայկական ֆիլմեր» թեմաներին
11:03 29/07/2022
Նոր նամականիշ և նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Մանկական ֆիլատելիա. Հայկական մուլտֆիլմեր» և «Հայկական ֆիլմեր» թեմաներին
2022 թվականի հուլիսի 28-ին շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Հայկական ֆիլմեր» թեմային:
ՀայՓոստ ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ 800 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է հատված «Հարսնացու հյուսիսից» հայկական գեղարվեստական ֆիլմից (ռեժիսոր՝ ՆերսեսՀովհաննիսյան), որը նկարահանվել է 1975 թվականին:
Գեղաթերթիկի վրա պատկերված են ֆիլմի հերոսները, ֆիլմի ռեժիսոր Ներսես Հովհաննսիյանը և ֆիլմից մի հատված՝ ներկայացված կինոժապավենի տեսքով:
Գեղաթերթիկի վրա նաև պատկերված են «Հարսնացու հյուսիսից» և «ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՖԻԼՄԵՐ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Թողարկման օրը` 28 հուլիսի 2022թ.
Դիզայնը՝ Ռեմ Սահակյանի
Նամականիշի չափսերը` 40,0 x 30,0 մմ
Գեղաթերթիկի չափսերը`90,0 x 60,0 մմ
Տպաքանակը՝ 10 000 հ.
Հուլիսի 29-ին շրջանառության մեջ է դրվում մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Մանկական ֆիլատելիա. Հայկական մուլտֆիլմեր» թեմային:
200 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է հատված «Պինգվին Վինը» հայկական մուլտֆիլմից (ռեժիսոր՝ Ստեփան Անդրանիկյան), որը նկարահանվել է 1972 թվականին:
Նամականիշի ներքևի հատվածում պատկերված է «ՊԻՆԳՎԻՆ ՎԻՆԸ» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Թողարկման օրը` 29 հուլիսի 2022թ.
Չափսերը` 40,0 x 30,0 մմ
Մեկ թերթի վրա՝ 10 հ.
Տպաքանակը՝ 15 000 հ.

Armenia’s national postal operator HayPost has put into circulation two postage stamps dedicated to Armenian films and cartoons.
A souvenir sheet with one postage stamp dedicated to the theme “Armenian Films” was put into circulation on July 28, the company said.
The postage stamp of the souvenir sheet with the nominal value of 800 AMD depictsthe fragment from the Armenian film “A bride from the North” (director - Nerses Hovhannisyan), which was screened in 1975.
The souvenir sheet depicts the film’s heroes, its director Nerses Hovhannisyan and a fragment from the film which are presented in the form of the film.
The souvenir sheet also depicts the inscriptions “A Bride from the North” and “ARMENIAN FILMS”in Armenian and English languages.
Date of issue: July 28, 2022
Designer: Rem Saakyan
Stamp size: 40,0 x 30,0 mm
S/sheet size: 90,0 x 60,0mm
Print run: 10 000 pcs
The other postage stamp dedicated to the theme “Children’s Philately. Armenian Cartoons” was put into circulation on July 29.
The postage stamp with the nominal value of 200 AMD depicts the fragment from the Armenian cartoon “Vin the Penguin” (director – StepanAndranikyan), which was screened in 1972.
The bottom part of the postage stamp depicts the inscription “Vin the Penguin” in Armenian and English languages.