Այսօր Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը համերգով հանդես կգա Գերմանիայում՝ Մյունխենում (Allerheiligen Hofkircheum)։
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնից հայտնում են, որ «Առ քո թևերին, տար ինձ ժամանակ» խորագիրը կրող համերգի շրջանակներում նշանավորվելու է Հայաստան-Գերմանիա դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը, ինչպես նաեւ «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի հիմնադրման եւ գործունեության 30-ամյակը։ Ծրագիրն ընդգրկում է հայկական և արևմտաեվրոպական խմբերգային ստեղծագործություններ (Կոմիտաս, Ա. Ոսկանյան, Է. Հովհաննիսյան,Դ. Հալաջյան, Վ. Շարաֆյան, Ք. Պենդերեցկի, Վ. Բուխենբերգ, Ա. Պյարտ, Մ. Շաֆեր և այլք)։ Համերգը կղեկավարի Նարինե Ոսկանյանը, դաշնակահար՝ Շահանե Աղաքարյան։
Համերգն իրականացվում է Բավարիա-Հայաստան, Գերմանիա-Հայաստան միջմշակութային կապի ամրապնդման հեռանկարային ծրագրերի զարգացման նպատակով։ «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբն իր գործունեության 30 տարիների ընթացքում շուրջ 15 համերգով է հանդես եկել Գերմանիայի դաշնային հանրապետությունում։ Մյունխենում երգչախումբը հանդես է գալիս երկրորդ անգամ։

Хор «Овер» выступит с концертом в Германии
Государственный камерный хор «Овер» Национального центра камерной музыки 29 июля даст концерт в Мюнхене, в Allerheiligen Hofkircheum.
Как сообщили в Национальном центре камерной музыки, в рамках концерта будут отмечены 30-летие дипломатических отношений Армения-Германия и 30-летие основания и деятельности Государственного камерного хора «Овер».
В программу концерта включены хоровые произведения армянских и западноевропейских композиторов: Комитаса, А. Восканяна, Э. Ованнисяна, Д. Галаджяна, В. Шарафяна, К. Пендерецкого, В. Бухенберга, А. Пярта, М. Шафера и др..
Концерт пройдет под руководством Нарине Восканян, пианистка – Шаганэ Агакарян.
Концерт проводится с целью разработки перспективных программ по укреплению культурных связей Бавария-Армения и Германия-Армения.
Государственный камерный хор «Овер» за 30 лет своей деятельности в ФРГ дал около 15 концертов. Хор выступит в Мюнхене во второй раз.