Չալաբյան. Հետևողական պայքարենք մեր ազատության, մեր իրավունքների և մեր իդեալների համար
«Այսօր 14:00 Կենտրոնի դատարանում վերսկսվում է մեր դատական գործընթացը, իսկ մինչ այդ երեկ, օգտվելով կարճատև դադարից և Աստծո շնորհած ազատությունից, մենք երեկ ուխտագնացության գնացինք Գոշավանք, խոնարհվելու և խորհուրդ հարցնելու այնտեղ թևածող Մխիթար Գոշի անմահ ոգուց:
Մխիթար Գոշը ավելի քան 800 տարի առաջ հեղինակել է առաջին համապարփակ հայկական Դատաստանագիրքը, որն իր մեջ ներառում է թե Սահմանադրության, և թե ժամանակակից Քրեական օրենսգրքի տարրեր, ընդ որում նա իրավունքի ակունքը տեսել է Աստվածային կամքի և քրիստոնեական արժեքների մեջ, և իր Դատաստանագիրքը գրելով, փորձել է սահմանափակել մարդու նկատմամբ կիրառվող կամայականությունը և ժամանակի դատական կոռուպցիան: Գոշի Դատաստանագիրքը այնպիսի հզոր ձեռնարկ է հանդիսացել, որ դուրս գալով Հայաստանի սահմաններից, հիմք է հանդիսացել ապագայում Վրաստանում ընդունված օրենսգրքի, հետո էլ սկսել է տարածվել նաև մի շարք եվրոպական երկրներում:
Երեկ, գտնվելով մեր պատմության այս փառահեղ վայրում, ունկնդրելով պատարագին և նրան հաջորդած քարոզին, փորձելով աղոթքով հաղորդակցվել Մխիթար Գոշի հավերժող ոգու հետ, ես եկա այն պարզ հետևության, որ յուրաքանչյուրս պետք է խոնարհությամբ ընդունենք մեզ բաժին հասած փորձությունները, չչարանանք, պատրաստ լինենք հատուցել մեր սխալների համար, միևնույն ժամանակ հետևողական պայքարենք մեր ազատության, մեր իրավունքների և մեր իդեալների համար:
Մեր պայքարը շարունակվում է, և ես այսօր նոր փորձություներին ընդառաջ եմ գնում բաց ճակատով, Աստծո ողորմածությամբ, և Մխիթար Գոշի անանց պատգամը սրտիս մեջ: Աստված պահապան բոլորիս»։

Аветик Чалабян: Будем последовательно бороться за свою свободу, свои права и свои идеалы
«Сегодня, в 14:00, в резиденции суда в административном районе Еревана Кентрон возобновляется наш судебный процесс. А перед этим, вчера, воспользовавшись небольшой паузой и дарованной Богом свободой, мы отправились в паломничество в Гошаванк, чтобы поклониться и попросить за советом у бессмертного духа Мхитара Гоша.
Более 800 лет назад Мхитар Гош составил первую всеобъемлющую армянскую Судебную книгу, которая включает в себя элементы как Конституции, так и современного Уголовного кодекса, при этом он видел источник права в Божественной воле и христианских ценностях, и, написав свою Судебную книгу , он пытался ограничить произвол в отношении человека и судебную коррумпированность того времени. Судебная книга Гоша была настолько мощным пособием, что, выйдя за пределы Армении, в дальнейшем стала основой кодекса, принятого в Грузии, а затем начала распространяться и в ряде европейских стран.
Вчера, находясь в этом славном месте нашей истории, слушая литургию и последовавшую за ней проповедь, пытаясь через молитву пообщаться с вечным духом Мхитара Гоша, я пришел к простому выводу: каждый из нас должен смиренно принимать испытания, выпавшие на нашу долю, не озлобиться, быть готовыми расплачиваться за наши ошибки., при этом последовательно бороться за нашу свободу, наши права и наши идеалы.
Наша борьба продолжается, и сегодня я встречаю новые вызовы с открытым челом, с Божьей милостью и заветом Мхитара Гоша в сердце. Да хранит нас всех Бог».