Իրանը կրկին հայտնում է, որ երկիրը միջուկային զենք ստեղծելու տեխնիկական հնարավորություններ ունի
Թեհրանն ունի միջուկային զենք ստեղծելու տեխնիկական հնարավորություններ, սակայն նման խնդիր իշխանությունների օրակարգում չկա։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության (AEOI) ղեկավար, փոխնախագահ Մոհամմադ Էսլամին։
«Իրանն ունի ատոմային ռումբ ստեղծելու տեխնիկական հնարավորություն, սակայն նման ծրագիր օրակարգում չկա»,-նրա խոսքերն է մեջբերում Fars գործակալությունը։ AEOI-ի ղեկավարը նշել է, որ միջուկային զենք ստեղծելու ձգտման մասին Թեհրանի հասցեին հնչած մեղադրանքներն անհիմն են։
«Այդ կեղծ մեղադրանքները Իսրայելի կողմից հնչում են հակահեղափոխական ուժերի աջակցությամբ՝ հասարակական կարծիքը խեղաթյուրելու նպատակով»,-ասել է նա։
Էսլամին ասել է, որ «կառուցողական համագործակցություն է հաստատվել Իրանի և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) միջև, որն անխափան է գործում»։ «Մեր բոլոր գործողությունները միջուկային ծրագրի մշակումն իրականացվում են ՄԱԳԱՏԷ-ի վերահսկողության ներքո գտնվող Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի շրջանակներում»,-ասել է նա։

Iran has the technical capability to produce an atomic bomb but has no intention of doing so, Mohammad Eslami, head of the country's atomic energy organisation, said on Monday, Reuters reported, citing the semi-official Fars news agency.
Eslami reiterated comments made by Kamal Kharrazi, a senior adviser to Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, in July.
"As Mr. Kharrazi mentioned, Iran has the technical ability to build an atomic bomb, but such a program is not on the agenda," said Eslami.
Iran is already enriching uranium to up to 60% fissile purity, far above a cap of 3.67% set under Tehran's now tattered 2015 nuclear deal with world powers. Uranium enriched to 90% is suitable for a nuclear bomb.
In 2018, former U.S. President Donald Trump ditched the nuclear pact, under which Iran curbed its uranium enrichment work, a potential pathway to nuclear weapons, in exchange for relief from international economic sanctions.