«Կասպերսկի». 2022-ի երկրորդ եռամսյակը գերազանցել Է DDoS-գրոհների տևողության ռեկորդը
2022-ի ապրիլ-հունիսին մի քանի անգամ թարմացվել է DDoS-գրոհների առավելագույն տևողության ռեկորդը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Կասպերսկի» ընկերությունը, որի տվյալներով՝ երկրորդ եռամսյակում աճել Է DDoS-գրոհների միջին տևողությունը. ապրիլին այն կազմել է 40 ժամ, մայիսին՝ 57, և միայն հունիսին այդ ցուցանիշն անկում է ապրել: Ամենաերկար DDoS-գրոհը սկսվել է մայիսին և շարունակվել գրեթե 29 օր։ Ընդ որում, աշխարհում գրոհների ընդհանուր քանակն աստիճանաբար նվազում է։ Հունիսին «Կասպերսկի» ընկերության լուծումները գրանցել են գրեթե չորս անգամ ավելի քիչ նման միջադեպ՝ մարտի առավելագույն ցուցանիշների համեմատ, սակայն դա, միևնույն է, երկու անգամ ավելի է, քան նախորդ տարվա հունիսին։
Ընկերության տվյալներով՝ DDoS-ի գլխավոր թիրախը երկրորդ եռամսյակում դարձել է ֆինանսական հատվածը։ Ֆինանսական կազմակերպությունների վրա գրոհների մասնաբաժինը տատանվել է ապրիլի 70%-ից մինչև հունիսի 37%: Ամռան սկզբին թիրախ-ընկերությունների շրջանում կտրուկ աճել է պետական կազմակերպությունների մասնաբաժինը։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից նշում են, որ չարագործների ակտիվության աճի ֆոնին էապես աճել է  մասնավորապես, ռուսական ընկերությունների կողմից մասնագիտացված պաշտպանական լուծումների նկատմամբ պահանջարկը։ Այսպես, Kaspersky DDoS Protection-ի ակտիվ լիցենզիաների քանակը փետրվարի վերջից ավելացել է ավելի քան երկու անգամ։
«2022-ի սկզբին DDoS-գրոհներին մասնակցել են մեծ թվով, այսպես կոչված, հաքտիվիստներ, բայց հետո նրանց մասնաբաժինը ընդհանուր թվի մեջ կրճատվել է, և մենք սկսել ենք ավելի հաճախ գրանցել պրոֆեսիոնալ չարագործների նախապատրաստած հարձակումներ։ Այդ մասին են վկայում գրոհների մի քանի անգամ ավելացած տևողությունն ու դրանց կատարման մակարդակը։ Այդ թվում մենք դիտարկում ենք թիրախային գրոհներ, որոնց ընթացքում չարագործները հաշվի են առնում կոնկրետ կայքերի ճարտարապետության ամենափոքր մանրամասներն ու առանձնահատկությունները։ Նման ակցիաների նախապատրաստման համար սովորաբար շատ ժամանակ է ծախսվում, դրանք պահանջում են կազմակերպիչների տեխնիկական պատրաստվածության բարձր մակարդակ, դրանք ավելի դժվար է կանխել, բացահայտել և կանգնեցնել: Նման գրոհների աճող քանակը DDoS- սպառնալիքը է բերում նոր մակարդակի»,- ասում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության փորձագետ Ալեքսանդր Գուտնիկովը։
Զանգվածային DDoS-գրոհներին արդյունավետ դիմակայելու և վեբ-ռեսուրսների շարքից դուրս գալը թույլ չտալու համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս օգտագործել մասնագիտացված պաշտպանական լուծումներ, որոնք անընդհատ վերլուծում են տրաֆիկը, ծանուցում հնարավոր գրոհների մասին, իրականացնում են տրաֆիկի վերաուղղորդում զտման կենտրոններ և  մաքրված տրաֆիկի վերադարձը ցանց; վստահել կայքերի սպասարկումը մասնագետներին, ովքեր գիտեն, թե ինչ պետք է ձեռնարկեն նման միջադեպի դեպքում; ուշադիր ստուգել մատակարարների հետ համաձայնագրերը և կոնտակտային տվյալները, ներառյալ՝ ինտերնետի ծառայություն մատուցողների հետ պայմանագրերը։ Դա ընկերության աշխատակիցներին կօգնի արագ ստանալ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը գրոհի դեպքում; մշակել նման գրոհներից պաշտպանվելու պահեստային պլան՝ բիզնեսի համար կրիտիկական ծառայությունները վերականգնելուն պատրաստ լինելու համար։

Второй квартал 2022 года побил рекорд по продолжительности DDoS-атак – «Лаборатория Касперского»
За апрель-июнь 2022 года несколько раз был обновлён рекорд максимальной длительности DDoS-атак. Об этом сообщает «Лаборатории Касперского», по данным которой, во втором квартале выросла средняя продолжительность DDoS-атак: в апреле она составила 40 часов, в мае — 57, и лишь в июне этот показатель пошёл на спад. Самая долгая DDoS-атака началась в мае и продолжалась почти 29 дней.
При этом общее количество атак в мире постепенно снижается. В июне решения «Лаборатории Касперского» зафиксировали почти в четыре раза меньше таких инцидентов, по сравнению с пиковыми показателями марта, однако это всё равно в два раза больше, чем в июне прошлого года.
По данным компании, главной целью DDoS во втором квартале стал финансовый сектор. Доля атак на финансовые организации варьировалась от 70% в апреле до 37% в июне. В начале лета среди компаний-мишеней резко выросла доля государственных организаций.
На фоне всплеска активности злоумышленников существенно вырос спрос, в частности, со стороны российских компаний на специализированные защитные решения. Так, количество активных лицензий Kaspersky DDoS Protection с конца февраля увеличилось более чем в два раза.
«В начале 2022 года в DDoS-атаках участвовало большое количество так называемых хактивистов, но затем их доля в общем количестве сократилась, и мы стали чаще фиксировать нападения, подготовленные профессиональными злоумышленниками. Об этом свидетельствует увеличившаяся в разы длительность атак и уровень их исполнения. В том числе мы наблюдаем целевые атаки, в ходе которых злоумышленники учитывают мельчайшие детали и специфику архитектуры конкретных сайтов. На подготовку подобных акций обычно уходит много времени, они требуют высокого уровня технической подготовки организаторов, их сложнее предотвратить, выявить и остановить. Растущее количество таких атак выводит DDoS-угрозу на новый уровень», — рассказывает Александр Гутников, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
Чтобы эффективно противостоять масштабным DDoS-атакам и не допускать выхода веб-ресурсов из строя, эксперты рекомендуют использовать специализированные защитные решения, которые непрерывно анализируют трафик, оповещают о возможных атаках, осуществляют перенаправление трафика в центры очистки и возврат очищенного трафика в сеть; доверить поддержку сайтов специалистам, которые знают, что предпринять в случае такого инцидента; внимательно проверять соглашения с поставщиками и контактную информацию, включая договоры с провайдерами интернет-услуг. Это поможет сотрудникам компании быстро получать нужную информацию в случае атаки; разработать запасной план защиты от таких атак, чтобы быть готовыми восстановить критичные для бизнеса сервисы.