Արցախում հանրային կյանքը լարվածության մթնոլորտում է անցնում գրեթե ամեն օր. Դատախազություն
«01.08.2022թ.-ից Արցախի Հանրապետության հյուսիսային և հյուսիս-արևմտյան հատվածներում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նախաձեռնվող ու իրականացվող սադրիչ գործողությունները Արցախի Հանրապետության կողմից արդեն որերորդ անգամ բարձրաձայնված՝ հայատյաց քաղաքականության ու Արցախը հայաթափելու ռազմավարության տակտիկական քայլերի մասն են: Արցախի պաշտպանության բանակն արդեն ներկայացրել է իրավիճակը շփման գծում և պարբերաբար տրամադրում է տեղեկատվություն:
Թեև բազմիցս խոսվել է այդպիսի իրավիճակներում բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին հետևելու անհրաժեշտության մասին, այդուհանդերձ, նմանօրինակ դեպքերում մշտապես ականատես ենք լինում ինքնագործունեության և անհարկի խուճապ ծնող երևույթների:
Արցախում հանրային կյանքը լարվածության մթնոլորտում է անցնում գրեթե ամեն օր, պետական մարմիններն այդ պայմաններում փորձում են կազմակերպել առողջապահություն, կրթություն, սոցիալական ապահովություն, քաղաքաշինական աշխատանքներ, մինչդեռ լարվածության ավելորդ բաժինը ոչ միայն կաթվածահար է անում նշված գործընթացը, այլև հիշյալ համակարգերի առջև արհեստականորեն ծնում է հավելյալ ծանրաբեռնվածություն, որպիսի հետևանք արձանագրվել է նաև վերջին օրերին:
Ուստի Արցախի Հանրապետության ներքին անվտանգությունն ու հանրային կյանքի բնականոն ընթացքն ավելորդ ցնցումներից զերծ պահելու համար խնդրում ենք ձեռնպահ մնալ շփման գծում առկա իրադրության շուրջ իրականությանը չհամապատասխանող կամ չստուգված տեղեկություններ տարածելուց»։

В Арцахе общественная жизнь протекает в напряженных условиях практически каждый день – прокуратура
Провокационные действия, инициируемые и осуществляемые вооруженными силами Азербайджана с 1 августа в северной и северо-западной частях Республики Арцах, являются частью политики армянофобии и тактических шагов стратегии изгнания армян из Арцаха, говорится в заявлении прокуратуры республики.
«Хотя неоднократно говорилось о необходимости в таких ситуациях следовать исключительно официальным источникам, тем не менее, при подобных случаях мы постоянно становимся очевидцами самодеятельности и вызывающих ненужную панику явлений.
В Арцахе общественная жизнь почти каждый день проходит в атмосфере напряжения, в этих условиях государственные органы пытаются организовать работу здравоохранения, образования, социального обеспечения, градостроительства, между тем, ненужная напряженность не только парализует указанный процесс, но также искусственно создает для упомянутых систем дополнительную нагрузку», – отмечается в сообщении.
В ведомстве в очередной раз призвали воздержаться от публикации не соответствующей действительности и непроверенной информации о текущей обстановке на линии соприкосновения.