Կալիֆոռնիայում արտակարգ դրություն է հայտարարվել կապիկների ծաղիկի բռնկման պատճառով
Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսոմը երկուշաբթի արտակարգ դրություն է հայտարարել կապիկների ծաղիկի բռնկման պատճառով: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել է նրա մամուլի ծառայությունը։
«Նահանգապետ Գևին Նյուսոմը, կապիկների ծաղիկի բռնկման դեմ պայքարի շրջանակներում, այսօր արտակարգ դրություն է հայտարարել՝ նահանգում պատվաստումների ջանքերը խթանելու նպատակով»,-ասվում է նահանգի գործադիրի կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Կալիֆոռնիայի բնակչության պատվաստման հնարավորությունները հիմնված կլինեն կորոնավիրուսային համաճարակի ժամանակ մշակված ենթակառուցվածքի վրա։ Նահանգը դաշնային կառավարությունից ստացել է ծաղիկի դեմ պատվաստանյութի ավելի քան 61,000 դեղաչափ: Բնակչությունը ստացել է ավելի քան 25 հազար պատվաստում։
Հուլիսի վերջից իշխանությունները շաբաթական անցկացնում են մոտ 1000 թեստ։ ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման դաշնային կենտրոնի (CDC) տվյալներով՝ նահանգում գրանցվել է կապիկների ծաղիկով վարակման 827 դեպք։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը հուլիսի 23-ին կապիկների ծաղիկի բռնկումը հայտարարեց հանրային առողջության արտակարգ իրավիճակ։

California Gov. Gavin Newsom declared a state of emergency Monday in an effort to bolster the state’s response to the monkeypox outbreak, saying the measure will help with vaccinations, The Washington Post reported.
California, the most populous state in the United States, had recorded 827 monkeypox cases as of Monday, according to the Centers for Disease Control and Prevention — second to New York, which recorded 1,390 cases and declared a public health emergency last week. The nationwide tally is more than 5,800.
The declaration allows emergency medical services workers to administer the monkeypox vaccine, as pharmacists had also recently been permitted to do, Newsom said in a statement. “It is critical to maximize the number of personnel who can administer vaccines within this outreach effort,” he wrote in the emergency declaration. “Expanding the pool of eligible vaccinators will substantially aid current efforts and support anticipated further vaccination efforts upon receipt of additional doses from the federal government.”
With a “limited supply” of vaccines from the federal government, California is distributing vaccines to local health authorities “based on a formula that considers [the area’s] current monkeypox cases and number of high-risk individuals,” according to the declaration. California has received more than 61,000 doses of the vaccine, according to Newsom’s office.