«Ժողովուրդ». Գագիկ Ջհանգիրյանի հրաժարականից հետո որոշ դատավորներ կներկայացնե՞ն ազատման դիմումներ
«Ուշագրավ իրավիճակ՝ դատական համակարգում: «Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ ԲԴԽ նախկին նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի հրաժարականից հետո որոշ դատավորներ, չի բացառվում, առաջիկայում ազատման դիմումներ ներկայացնեն:
Բանն այն է, որ շատ դատավորներ կորցրել են իրենց թիկունքը և այդ պայմաններում նախընտրում են պաշտոնից ազատման դիմում գրել: Առաջին հրաժարական տվողը ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Տիգրան Սիմոնյանն է լինելու, ու չի բացառվում՝ Վերաքննիչում այս մեկ հրաժարականը չլինի, և այլ դատավորներ ևս հրաժարականի դիմում ներկայացնեն:
Ի դեպ, դատավորների այս խառնաշփոթն ու անպաշտպան լինելու զգացողությունը սկսվեց այն բանից հետո, երբ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ ընտրվեց Մխիթար Պապոյանը, այլ ոչ թե Գագիկ Ջհանգիրյանի նախընտրելի թեկնածու Սևակ Համբարձումյանը»։

«Жоховурд»: После отставки Джангиряна некоторые судьи подадут в отставку
Газета «Жоховурд» пишет, что ситуация в судебной системе заслуживает внимания. По сведениям издания, не исключается, что после отставки бывшего и.о. председателя Высшего судебного совета Гагика Джангиряна некоторые судьи подадут в отставку в ближайшее время.
«Дело в том, что многие судьи лишились поддержки и в этих условиях предпочитают написать заявление об отставке. Первым подал в отставку судья Апелляционного уголовного суда Тигран Симонян, и не исключается, что в Апелляционном суде не будет больше отставок и другие судьи также не подадут заявления.
Кстати, эта неразбериха среди судей и чувство незащищенности начались после того, когда председателем Апелляционного уголовного суда был избран Мхитар Папоян, а не судья Севак Амбарцумян», - пишет газета.