«Ժողովուրդ». Ինչի համար է գումար հատկացվել ՀԿ-ներին
«ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը որոշել է գումար հատկացնել հասարակական կազմակերպություններին, այդ նպատակով նրանք փոփոխություններ են կատարել ՀՀ պետական բյուջեում:
Մասնավորապես՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ վարչապետի աշխատակազմի կողմից իրականացվող «ՀՀ վարչապետի լիազորությունների իրականացման ապահովում» ծրագրի «Ծառայությունների, ծրագրերի համակարգում» միջոցառման «Կապի ծառայություններ» և «Գրասենյակային նյութեր և հագուստ» հոդվածներից համապատասխանաբար նվազեցվել է 3 մլն 307 հազար դրամ և 4 մլն 940 հազ. դրամ և ուղղվել «Աջակցություն քաղաքական կուսակցություններին, հասարակական կազմակերպություններին և արհմիություններին» ծրագրի «Աջակցություն հասարակական կազմակերպություններին» միջոցառմանը:
Որպես հիմնավորվում նշվում է առաջնահերթությունների փոփոխությունը: Սակայն հետաքրքիր է, որ այս որոշումն իր մեջ նաև հույժ գաղտնի կետեր է պարունակում, ընդ որում՝ թե կոնկրետ որ հասարակական կազմակերպություններին են ուղղվելու այդ գումարները, ևս անհայտ են, և այդ մասին, համենայնդեպս, փաստաթղթերում խոսք չկա:
Իհարկե, ավանդույթ է դարձել հեղափոխական իշխանության համար, որ այս կամ այն կազմակերպութուններին գումարներ են տրամադրում, սակայն արդյունքն այդպես էլ անհայտ է մնում: Այս դեպքում էլ չի բացառվում, որ դրանք տրամադրվել են մերձիշխանական հասարակական կազմակերպություններին, որոնք չեն քննադատում կառավարությանը կամ վարչապետին»։

«Жоховурд»: Почему общественным организациям решено предоставить финансовую помощь
Аппарат премьер-министра Армении решил предоставить финансовые средства общественным организациям и с этой целью внес изменения в государственный бюджет, пишет газета «Жоховурд».
В частности, по сведениям издания, в статьях «Службы связи» и «Офисные материалы и одежда» мероприятия «Координация служб, программ» осуществляемой аппаратом премьер-министра программы «Обеспечение реализации полномочий премьер-министра Республики Армения», уменьшены соответственно 3 млн. 307 тысяч драмов и 4 млн. 940 тысяч драмов, которые направлены на мероприятие «Содействие общественным организациям» программы «Содействие политическим партиям, общественным организациям и профсоюзам».
В качестве обоснования отмечается изменение приоритетов. Однако интересно, что это решение содержит строго секретные пункты, причем, неизвестно также, каким конкретно организациям будут направлены эти суммы, по крайней мере, в документе об этом нет ни слова.
Конечно, для революционной власти стало традицией предоставление средств тем или иным организациям, но результат остается неизвестным. В этом случае тоже не исключается, что эти деньги предоставлены околовластным общественным организациям, которые не критикуют правительство или премьер-министра», - пишет газета.