Ալիևը խաբել է Մակրոնին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Իլհամ Ալիևը հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման հարցը։ Լուրը փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով ադրբեջանական պաշտոնական աղբյուրին: Տեղեկացվում է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Էմանուել Մակրոնը մտահոգություն է հայտնել վերջին օրերին տարածաշրջանում ստեղծված լարվածության կապակցությամբ, ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների շարունակման կարևորության և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարման անհրաժեշտությունը, պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու երկու երկրների միջև երկխոսության շարունակմանը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Իր հերթին Ալիևը սկսել է Մակրոնին ներկայացնել օգոստոսի 3-ի ժամը 9:00-ի հրադադարի խախտման վերաբերյալ կեղծ տեղեկատվություն՝ թաքցնելով ադրբեջանական զինուժի՝ Արցախի Հանրապետության դիրքերի վրա ծավալուն հարձակման փաստը: Հիշեցնենք, որ Արցախի շփման գիծը պաշտպանելու ժամանակ էլ ՊԲ-ն թշնամուն հասցրել էր կորուստներ: Ալիևը խաբել է Մակրոնին՝ ներկայացնելով, թե իբր Արցախի պաշտպանական ուժերն են եղել նախահարձակը:
Ալիևը Մակրոնին նաև հավաստիացրել է, թե Հայաստանը Արցախից դուրս չի հանել ժամկետային զինծառայողներին, այն դեպքում երբ մինչև օգոստոսի 3-ի ադրբեջանական զինուժի հարձակումը, նախատեսված ժամկետից շուտ Արցախից զորացրվել էր ՀՀ վերջին զինծառայողը:
Ադրբաժանական կողմի տարածած լուրից կարելի է եզրակացնել, որ քննարկվել են նոյեմբրի 9-ի այն կետերի կատարումը, որում շահագրգռված է Ադրբեջանը, դրա փոխաներ խոսք չկա բոլոր գերեվարված զինծառայողներին և անձանց վերադարձնելու կետի պահանջների կատարման մասին: Դատելով պաշտոնական Բաքվի հաղորդագրությունից՝ Էմանուել Մակրոնն էլ այդ հարցի մասին երևի մոռացել է խոսել:
Բաքվի առաջնորդը Մակրոնին վստահեցրել է, թե իբր Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ, Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների եռակողմ հայտարարության համաձայն, սահմանվել է Լաչինի միջանցքին այլընտրանքային նոր ճանապարհի երթուղին, և ադրբեջանական կողմը ավարտում է այդ ճանապարհի կառուցումը։
Սակայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ նման բան գրված չէ: Փաստաթղթում հստակ ամրագրված է.
«6.Լաչինի միջանցքը (5 կմ լայնությամբ), որը կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ և չի տարածվի Շուշի քաղաքի վրա, մնում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո:
Կողմերի համաձայնությամբ, առաջիկա երեք տարիներին որոշվելու է Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման պլանը, որը կապահովի կապը Ստեփանակերտի և Հայաստանի միջև՝ հետագայում այդ երթուղին պաշտպանելու համար ռուսական խաղաղապահ զորախմբի վերաբաշխմամբ»:
Հայտարարություններ են եղել, որ ստորագրված փաստաթղթերից բացի եղել են նաև բանավոր պայմանավորվածություններ, բայց միջազգային հարաբերություններում, այն էլ նման զգայուն հարցերի շուրջ, դրանք չեն կարող հակամարտությունների կարգավորման գործընթացների հիմք հանդիսանալ:

French President Emmanuel Macron on Friday discussed the recent escalation of tensions in Nagorno-Karabakh (Artsakh) in a phone call with President Ilham Aliyev of Azerbaijan, TASS reported, citing the Azerbaijani presidential office. The phone talk took place at the initiative of the French side.
"Emmanuel Macron expressed concern over the recent escalation of tensions in the region, stressing the importance of maintaining dialogue between Armenia and Azerbaijan and the implementation of the provisions of the November 10, 2020 trilateral statement. He said that France is ready to support the continuation of the dialogue between the two countries," the statement said.
In his turn, Aliyev provided Macron with false information about the August 3 ceasefire violation, concealing the large-scale attack on the Artsakh military positions by the Azerbaijani troops. The Defense Army of the Artsakh Republic inflicted losses on the enemy while defending the line of contact. Aliyev falsely claimed that the offensive had been launched by the Artsakh defense forces.
Aliyev also assured Macron that Armenia had not withdrawn its troops from Artsakh, whereas the last conscripted soldiers had been demobilized from Artsakh before the Azerbaijani attack on August 3.
The Azerbaijani readout of the phone call makes it clear that the two discussed the implementation of the clauses of the November 9 trilateral statement which Azerbaijan is interested in, whereas it makes no mention of the return of prisoners of war, hostages and other detained persons envisaged by the statement. Judging by the Azerbaijani statement, Macron probably forgot to address the matter as well.
The Azerbaijani leader also stated that according to an agreement reached with the Russian Defense Ministry in accordance with the trilateral statement of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia, the alternative route to the Lachin corridor has been determined and Azerbaijan is completing the road construction.
However, the November 9 trilateral statement says nothing of the sort. Clause 6 of the statement reads: “The Lachin corridor (5 km wide), which will provide a link between Nagorno-Karabakh and Armenia and at the same time will not affect the city of Shushi, shall remain under the control of the peacekeeping troops of the Russian Federation. The parties have agreed that a plan for the construction of a new route along the Lachin corridor shall be determined within the next three years, providing communication between Nagorno-Karabakh and Armenia, with the subsequent redeployment of Russian peacekeeping troops to protect this route.”
Some statements suggest that in addition to the signed documents there were also verbal agreements, but in international relations, especially when it comes to such sensitive issues, they cannot serve as a basis for conflict settlement.