Կինոյի պատմության մեծագույն ֆիլմը՝ ըստ Տարանտինոյի
Ամերիկացի ռեժիսոր Քվենտին Տարանտինոն անվանել է այն ֆիլմը, որը, նրա կարծիքով, մեծագույնն է կինոյի պատմության մեջ։ Ռեժիսորը ընտրել է Սթիվեն Սփիլբերգի «Ծնոտներ» ֆիլմը, նկարահանված 1975 թվականին։ Ֆիլմի հիմքում Փիթեր Բենչլիի համանուն գրվածքն է։ Ֆիլմը ստացել է 3 Օսկար, ֆիլմը համարվում է առաջիններից մեկը, որին տրվել է բլոքբասթեր անվանումը։
««Ծնոտներ» ֆիլմից լավը չի եղել։  Սա երբևէ նկարահանված լավագույն ֆիլմն է»,- kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, ասել է Տարանտինոն Cinemablend-ի փոդքաստում:
Ռեժիսորը նշել է, որ Սփիլբերգի ֆիլմը ցույց է տվել, թե որքան վատ են նկարահանվել դրան նախորդած ֆիլմերը։ Տարանտինոյի կարծիքով, «Ծնոտների» հաջողությունը փորձել են կրկնել հետագա ֆիլմերում, սակայն դա հնարավոր չի եղել։

During an interview with Cinemablend’s ReelBlend podcast, Spielberg captured the essence of what makes a “movie” different from a “film” and explained his adoration for the movie “Jaws,” Cinemablend reported Wednesday. Tarantino is an iconic filmmaker himself, so giving this distinction to Spielberg’s classic can easily be considered to be among the highest forms of flattery in the industry.
Tarantino was specific with his wording and crisply reiterated that “Jaws” wasn’t getting a nod for greatest “film,” according to the outlet.
“I think Jaws is the greatest movie ever made. Maybe not the greatest film. But it’s the greatest movie ever made. And then there are other movies that can get in its rarefied air. But as far as a movie, there’s no making it better than Jaws,” Tarantino said.
“It is the best movie ever made. And it shows how badly timed most movies made before Jaws were,” Tarantino reportedly added.