Գյուղոլորտում արձանագրվող անկման ֆոնին կառավարությունը կրճատում է գյուղատնտեսական ծրագրի աջակցությունը
11:58 11/08/2022
«Այս ծրագիրը վերաբերում է ինտենսիվ այգիների օժանդակության մեր ծրագրին, որով մենք օպտիմալացնում ենք ծրագիրը»,-գործադիրի նիստում հայտնեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Նա հավաստիացրեց, որ ծարգիրն բավական հաջող է ընթանում և կառավարության պլանավորած տարեկան 1000 հեկտար ինտենսիվ այգու փոխարեն անցած տարի եղել է 1669,23 հա ինտենսիվ այգու հայտ, իսկ այս տարի արդեն 900 հա-ի հայտ է ներկայացվել:
«Սա մեզ թույլ է տալիս փոքր ինչ մեղմացնել օժանդակության ծրագիրը, այսինքը նախկին 2 % էֆեկտիվ վարկային տոկոսադրույք ապահովելու փոխարեն, այժմ մի փոքր ավելի քիչ ենք սուբսիդավորելու և ապահովելու ենք 5 % էֆեկտիվ վարկային տոկոսադրույք, իսկ նախկին 50% քեշ բեք-ը՝ փոխհատուցման բաղադրիչը, այժմ դառնալու է 30 %: Այս փոփոխության իմաստն այն է, որ նույնիսկ ամենամեղմ սուբսիդավորմամբ մենք վստահ ենք, որ ոլորտի հանդեպ հետաքրքրությունը կման բավականաչափ բարձր և և մենք կկարողանանք ավելի քիչ հանրային ռեսուրսներ օգտագործելով հասնենք մեր առաջ դրած թիրախներին»,-հայտարարեց Քերոբյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն հիշեցրեց որ տարեկան մինչև 1000 հա ինտենսիվ այգի ունենալը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական թզերից մեկն է: Նա հայտարարեց, որ չնայած երկնիշ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշին՝ գյուղատնտեսության ոլորտում անկում է գրանցվել, բայց կառավարությունը գիտի, թե ինչ անի իրավիճակը շտկելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանի և Վահան Քերոբյանի ելույթից պարզ է դատնում, որ գյուղոլորտում անկում կա, բայց կառավարությունը նախագիծ է ընդունում, որով կրճատվում է ինտենսիվ այգիներ ստեծելու համար նախկինում սահմանված արտոնությունները, բայց վերջիններս նաև հավաստիացրեցին, որ օժանդակությունը կուղղվի գյուղոլորտի այլ ճյուղերին:

На фоне фиксирующегося спада в сельскохозяйственной сфере правительство Армении сокращает поддержку
«Это касается нашей программы по поддержке интенсивных садов, по которой мы оптимизируем нашу программу», – заявил в ходе сегодняшнего заседания правительства Армении министр экономики РА Ваан Керобян.
Он заверил, что программа довольно успешная и вместо заявок на 1000 га интенсивных садов в прошлом году было получено заявок на 1669 га, а в этом году уже на 900 га.
«Это позволяет нам немного смягчить программу поддержки, иными словами вместо 2%-й эффективной кредитной ставки отныне будет обеспечиваться эффективная ставка в 5%, а размер кэшбека будет сокращен с 50% до 30%. Смысл этого изменения в том, чтобы даже при самом умеренном субсидировании мы уверены, что интерес к сфере останется довольно высоким и мы сумеем, используя меньше общественных ресурсов, достичь поставленных целей», – заявил Керобян.
Премьер-министр РА Никол Пашинян напомнил, что создание интенсивных садов площадью в 1000 га в год – один из предвыборных тезисов партии «Гражданский договор». Он отметил, несмотря на двузначный показатель экономической активности, в сфере сельского хозяйства зафиксирован спад, но правительство знает, какие шаги следует предпринять для корректировки ситуации.
Из выступлений Никола Пашиняна и Ваана Керобяна становится ясно, что в сфере сельского хозяйства зафиксирован спад, но правительство принимает проект, по которому сокращает установленные в прошлом льготы по созданию интенсивных садов, но последние также заверили, что поддержка будет направлена в другие отрасли сельского хозяйства.