Դավիթ Բաբայան. Ավստրալահայ համայնքը մեր Սփյուռքի ամենակազմակերպված օջախներից մեկն է
Օգոստոսի 11-ին Ավստրալիա/յի Լիբերալ կուսակցությունը Նոր Հարավային Ուելսում կայացած համաժողովում ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը և Թուրքիա/յի կողմից իրականացված՝ հայերի, ասորիների և հույների #ցեղասպանությունները՝ դիմելով Ավստրալիայի դաշնային կառավարությանը՝ նույնպես ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը։ Նման գրառում է կատարել Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Օրերս Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը դատապարտող հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանի հայ-ավստրալիական  բարեկամության խումբը։
Շնորհակալություն ենք հայտնում Ավստրալիայի Լիբերալ կուսակցությանը և Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանի հայ-ավստրալիական  բարեկամության խմբին նման նախաձեռնությունների համար։ Սա քաղաքական և բարոյական կարևոր աջակցություն է Արցախի ժողովրդին և մարդասիրության ու բարեկամության օրինակելի դրսևորում։
Շնորհակալություն ենք հայտնում նաև ավստրալահայ համայնքին՝ Արցախին մշտապես աջակցելու համար։ Ավստրալահայ համայնքը մեր Սփյուռքի ամենակազմակերպված օջախներից մեկն է, որը մշտապես ներգրավված է  համահայկական հարցերի լուծման և մեր ազգային շահերի պաշտպանության գործում»,-նշել է նա։

«11 августа Либеральная партия Австралии (Australian Liberal Party) в ходе состоявшейся в штате Новый Южный Уэльс конференции признала независимость Республики Арцах, осуществленный Турцией в 1915 году геноцид армян, ассирийцев и греков, обратившись к федеральному правительству Австралии с призывом также признать независимость Республики Арцах», – сообщил на своей странице в соцсети Facebook глава МИД Арцаха Давид Бабаян.
Он, в частности, сообщил:
«На днях с заявлением, осуждающим агрессивную политику Азербайджана в отношении Республики Арцах, выступила также группа армяно-австралийской дружбы парламента штата Новый Южный Уэльс.
Мы выражаем искреннюю признательность Либеральной партии Австралии и группе армяно-австралийской дружбы парламента штата Новый Южный Уэльс за данные инициативы. Это важная политическая и моральная поддержка народа Арцаха, яркое проявление гуманности и солидарности.
Мы также благодарим армянскую общину Австралии за постоянное содействие Арцаху. Армянская община Австралии – один из наиболее организованных центров нашей диаспоры, который принимает самое активное участие в решении вопросов общеармянского значения и отстаивании наших национальных интересов».