Էրի՛կ ջան, մենք քեզ պարտք ենք քո երազած զարգացող, մրցունակ, գիտահեն հայրենիքը․ Արմինե Պետրոսյան
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել 44-օրյա պատերազմի հերոս Էրիկ Գևորգյանի ծննդյան 25-ամյակի առթիվ կազմակերպված հուշ-երեկո։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արմինե Պետրոսյանի ֆեյսբուքյան էջից։
«Պիտի այլ կերպ լիներ՝ Շենգավիթի իրենց տոհմական տան բակում պիտի գցվեին լի սեղանները, դրանց շուրջ պիտի հավաքվեին ընկերներն ու ազգականները, Ռուբեն պապը պիտի բաժակ բարձրացներ, ու ավանդական իմաստուն կենացները պիտի հաջորդեին իրար։ Քչախոս, ազնիվ, պատվախնդիր մարդկանց այս արդար ընտանիքում կենացներն իրենց իրական քաշը չեն կորցնում երբեք՝ բառն արժեք ունի, այն գործողության նախադուռ է։
Էրիկը պիտի լուռ լսեր պապին, հորը՝ Արմենին, կենաց-կենաց գինովցող ընկերներին ու պիտի ժպտար իր ծով աչքերի ծայրերով։ Էրիկի ժպիտը․․․
․․․ Մեկ այլ կերպ եղավ․ օժտված, տաղանդաշատ, ինտելեկտուալ երիտասարդը՝ ապագայի փայլուն մասնագետն ու քաղաքացին, իր կյանքը նվիրեց Արցախի պաշտպանության գոյամարտին։
Հրետանավոր լեյտենանտ Էրիկի Գևորգյանն իր կյանքը ԳԻՏԱԿՑԱԲԱՐ զոհաբերեց՝ փրկելով իր դասակի զինվորի կյանքը։
Խոնարհվում ենք նրա խնկելի հիշատակի առաջ։
ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետում «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամը «ՈՍԿԻ ՍԵՐՄԵՐ․ երախտիքի և հարգանքի կրթամրցանակներ» ծրագրի շրջանակում արդեն 3-րդ անգամ Էրիկ Գևորգյանի անունը կրող կրթամրցանակներ է շնորհում ֆիզիկայի ֆակուլտետի լավագույն ուսանողներին։ Հենց նրանք էլ եկել էին շնորհավորելու և իրենց երախտագիտությունն արտահայտելու Էրիկի ընտանիքին։
(Տեսանյութը մեզ է տրամադրել Լիանա Գևորգյանը, ինչի համար շնորհակալ ենք։ Ափսոս, այն լրիվ չէ, և երիտասարդ ֆիզիկոսների խոսքը չի տեսագրվել)։

А. Петросян: Эрик джан, мы должны тебе развивающуюся Родину, о которой ты мечтал
В Музее-институте Комитаса 3 августа состоялся вечер памяти героя 44-дневной арцахской войны Эрика Геворкяна, приуроченный к его 25-летию. Об этом сообщает директор благотворительного Фонда «Ай Дзмер пап» (Армянский Дед Мороз) Армине Петросян.
«Должно было быть всё иначе: должны были быть накрыты роскошные столы во дворе их дома в Шенгавите, за которым должны были собраться друзья и родственники, дед Рубен должен был поднять бокал, и прозвучать традиционные мудрые тосты. Тосты в этой честной семье немногословных, справедливых, гостеприимных людей никогда не теряют своего веса: слово имеет вес, являясь путем к действию.
Эрик должен был тихо случать своего деда, отца – Армена, своих друзей и должен был улыбаться уголками своих синих как море глаз. Улыбка Эрика…
… Случилось иначе: одаренный, талантливый, интеллектуальный молодой человек – блестящий специалист будущего и гражданин, посвятил свою жизнь борьбе за защиту Арцаха.
Лейтенант-артиллерист Эрик Геворкян ОСОЗНАННО пожертвовал свою жизнь, таким образом спас жизнь солдата своего взвода.
Мы преклоняемся перед его памятью.
Благотворительный фонд «Ай Дзмер Пап» (Армянский Дед Мороз) запустил научно-образовательную программу «Стипендия уважения и признательности, посвященная памяти героев нашей борьбы за существование». Старт программе был дан «Стипендией признательности имени Эрика Геворкяна».
И уже третий раз лучшим студентам факультета физики присуждаются образовательные награды. Именно они пришли поздравить и выразить свою благодарность семье Эрика.
(Видеозапись была предоставлена Лианой Геворкян, за что выражаем благодарность. Жаль, что она не полная, без выступления молодых физиков).
… Эрик джан, мы должны тебе развивающуюся, конкурентоспособную, наукоемкую Родину, о которой ты мечтал», – написала А. Петросян.