«ՌԴ արտաքին գերատեսչությունից նախօրեին հնչած հայտարարությունը, որ «Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը պետք է լուծվի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի հիման վրա» որոշակի հույսեր է առաջացրել Արցախում: Բանն այն է, որ այդ հայտարարության համաձայն՝ պետք է պահպանվի Հայաստանը Արցախին կապող ճանապարհի միջանցքային տրամաբանությունը, նաև նոր երթուղու պարագայում, ինչը նշանակում է, որ Աղանուս համայնքը, հարակից այլ համայնքներ էլ կարող են կրկին վերաբնակեցվել, որոնք դատարկվել են պատերազմից հետո։ Իհարկե, Աղավնոն, Բերձորը պահելն անհնար կլինի, սակայն որպես մխիթարություն 2-3 գյուղ վերաբնակեցնելու հնարավորություն կստեղծվի։
Արցախում խոսում են նաև, որ Նիկոլ Փաշինյանը խոստացել է նոր եռակողմ համաձայնագիր ստորագրել մինչև օգոստոսի 25-ը, որը նման հնարավորություն կընձեռի՝ հարակից գյուղերը Արցախին վերադառնալու առումով։ Երեկ ՌԴ արտգործնախարարությունից, ի դեպ, հայտարարեցին Փաշինյան-Պուտին-Ալիև եռակողմ հանդիպման հնարավորության մասին, որը նախատեսվում է իրականացնել օգոստոսի վերջին:
Հիշեցնենք, որ Ալիև-Փաշինյանին մի հանդիպում էլ օգոստոսին նախատեսված է Բրյուսելում։ Այդ հանդիպման մասին նախնական պայմանավորվածությունը կայացվել է Բրյուսելում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ մայիսի 23-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ»։

«Грапарак»: В Арцахе появились некоторые надежды
Газета «Грапарак» пишет, что вчерашнее заявление внешнеполитического ведомства России о том, что ситуация вокруг Лачинского коридора должна быть урегулирована на основании пункта 6 трехстороннего заявления глав России, Азербайджана и Армении от 20 ноября 2020 года, создала некоторые надежды в Арцахе. Дело в том, что согласно этому заявлению, коридорная логика дороги, связывающей Арцах с Арменией, должна сохраниться также в случае нового маршрута, что означает, что община Аганус и другие соседние общины, которые были разграблены и опустошены после войны, могут быть снова заселены. Конечно, сохранить Ахавно, Бердзор невозможно, но в качестве утешения появится возможность снова заселить 2-3 села.
«В Арцахе говорят также, что Никол Пашинян обещал подписать до 25 августа новое трехстороннее соглашение, которое предоставит такую возможность в плане возвращения этих сел Арцаху. Кстати, вчера в МИД России заявили о возможности новой встречи Пашинян – Путин – Алиев, которую предусматривается провести в конце августа.
Напомним, еще одна встреча Алиев-Пашинян предусматривается в августе в Брюсселе. Предварительная договоренность об этой встрече была достигнута в Брюсселе, во время состоявшейся 23 мая встречи с участием председателя Европейского совета Шарля Мишеля», - пишет газета.