«Ժողովուրդ». Արթուր Դավթյանին նոր պաշտոն կտա՞ն, թե նրան հաջողություն կմաղթեն
«Սեպտեմբերի 15-ին իր լիազորությունները կստանձնի ՀՀ նորընտիր գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։ Եվ չնայած մնացել է մեկ ամսից էլ քիչ ժամանակ, սակայն, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, ներկայիս գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետագա ճակատագիրն անհայտ է: Շատ պլաններ չեն հաջողվել:
Վերջինիս մտերիմ շրջապատից մեզ հասած լուրերի համաձայն՝ խոսակցություններ կան, որ նրա և քաղաքական իշխանությունների հարաբերություներում այս պահին լարվածություն կա, ուստի հայտնի չէ, թե Արթուր Դավթյանին նոր պաշտոն կտան, թե նրան հաջողություն կմաղթեն:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը Արթուր Դավթյանի ապագայի մասով մեկնաբանության համար դիմեց ՀՀ գլխավոր դատախազության լրատվական ծառայություն՝ խնդրելով մեկնաբանել, թե ինչ ճակատագիր է սպասվում Արթուր Դավթյանին, սակայն այնտեղից հրաժարվեցին մեկնաբանել։
Հիշեցնենք, որ Աննա Վարդապետյանը ընտրվել է միայն իշխող՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ձայների շնորհիվ, և չնայած Արթուր Դավթյանի թեկնածությունը ևս մեկ անգամ կարող էին առաջադրել, սակայն իշխանությունները նախընտրեցին քրեական գործերին միջամտող վարչապետի խորհրդական Վարդապետյանին»։

«Жоховурд»: Дальнейшая судьба Артура Давтяна неизвестна
Газета «Жоховурд» пишет, что новоизбранный генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян 15 сентября вступит в полномочия. И хотя осталось меньше месяца, по сведениям издания, дальнейшая судьба нынешнего генпрокурора Артура Давтяна пока неизвестна. Многие планы не удались.
«Как сообщили нам из ближайшего окружения генпрокурора, муссируются сведения, что в данный момент в отношениях между ним и политической властью существует определенная напряженность, посему неизвестно, получит Артур Давтян новую должность или с ним распрощаются.
Мы обратились в пресс-службу генпрокуратуры для комментария относительно дальнейшей судьбы Артура Давтяна, попросив уточнить, что ждет Артура Давтяна, однако в пресс-службе отказались ответить.
Напомним, Анна Вардапетян была избрана генпрокурором только благодаря голосам депутатов фракции «Гражданский договор» и, несмотря на то, что кандидатура Артура Давтяна могла быть выдвинута еще раз, власти предпочли ему советника премьер-министра, который вмешивается в расследование уголовных дел», - пишет газета.