Իտալիայի նախկին վարչապետ, «Առաջ, Իտալիա» կուսակցության առաջնորդ Սիլվիո Բեռլուսկոնին հայտարարել է, որ երկիրը պետք է հրաժարվի ռուսական գազից, նախքան Մոսկվան որոշում կայացնի դադարեցնել մատակարարումները։
«Իզվեստիա.ռու»-ի փոխանցմամբ, նա նշել է, որ դրա համար պետք է պայմաններ ստեղծվեն այլընտրանքային աղբյուրների մատակարարման համար, մասնավորապես՝ հեղուկ բնական գազի վերամշակման և թափոններից էներգիա արտադրելու կայանների մատակարարման համար։
Ըստ նրա, պետք է ներդրումներ լինեն, որից հետո «կկարողանանք վերջ տալ կախվածությանը, որը մեզ ակնհայտ խնդիրներ է ստեղծում»։
Հուլիսի 17-ի դրությամբ Իտալիան իր գազապահեստարանները լցրել է ավելի քան 65%-ով։Հոկտեմբերին սպասվում է, որ այդ ցուցանիշները կհասնեն 90%-ի: Ինչպես նշել է երկրի ինտեգրված բնապահպանական սուբյեկտների նախարարը, ձմռանը ռուսական գազի մատակարարումների հանկարծակի դադարեցման դեպքում Իտալիան ստիպված կլինի խնայել էներգիան։
Նախարարի խոսքով՝ մինչև 2024 թվականի երկրորդ կեսը Իտալիան կկարողանա ամբողջությամբ փոխարինել ռուսական գազը։

«Покончить с зависимостью»: Берлускони призвал отказаться от российского газа
Лидер партии «Вперед, Италия», бывший премьер страны Сильвио Берлускони заявил 19 августа, что стране необходимо отказаться от российского газа до того, как Москва может принять решение о прекращении его поставок на Апеннины. Подробности передает газета «Известия».
Он отметил, что для этого должны быть созданы условия для поставок альтернативных источников, в частности, терминалы по переработке сжиженного природного газа (СПГ) и заводы по производству энергии из отходов.
«(При условии. — Ред.), что будут инвестиции в возобновляемые источники энергии. Что по крайней мере будут возобновлены исследования в области чистой ядерной энергетики. Тогда мы сможем покончить с зависимостью, которая доставляет нам очевидные проблемы», — цитирует его газета il Foglio.
По состоянию на 17 июля Италия заполнила свои газовые хранилища более чем на 65%. В октябре ожидается, что эти показатели достигнут 90%. Как отметил министр комплексных экологических образований страны Роберто Чинголани, в случае внезапного прекращения поставок российского газа зимой Италии придется экономить энергию.