Սիրողական որսաշրջանի մեկնարկն արդեն տրված է։ ՇՄՆ-ն սահմանել է ժամկետները, որսի կենդանատեսակներն ու յուրաքանչյուր որսորդին բաժին ընկնող որսաչափը։
Տե՛ս այստեղ։
Սակայն այս ոլորտում կան դեռևս բազում չլուծված խնդիրներ և օրենսդրական բացեր։
Սկսենք նրանից, որ որսի ոլորտում վերահսկողությունը թույլ է։ Թեև սահմանվում են չափաքանակներ, բայց որսվում է ավելի շատ։ Ինչի հետևանքով որոշ տեսակների թվաքանակն էապես նվազել է։ Թռչնաբան Կարեն Աղաբաբյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց․
«Որոշ թռչնատեսակների շրջանում արված մեր վերջին հետազոտություները, օրինակ՝ սպիտակապոչ եղտյուրիկի, կարմրագլուխ սուզաբադի, կարմրակտուց սուզաբադի, քարակաքավի և այլն, ցույց են տվել, որ որոշ տեսակների գլխաքանակը կտրուկ նվազել է։ Հիմնական պատճառները երկուսն են։ Առաջինն այն է, որ որսորդը չի ճանաչում տեսակին և կրակում է այն ամենը ինչը, որ նման է բադին կամ կտցարին։ Այս դեպքում մենք հիմնականում գործ ունենք Կարմիր գրքում գրանցված տեսակների հետ։
Երկրորդը՝ թռչունների թվաքանակը և տրվող լիցենզիաների թիվը ճիշտ ձևով չեն հաշվարկվում։ Օրինակ ՝ որսորդը որսում է թույլատրելի 20 կաքավը, բայց պետք է որսար 10 կամ գուցե այդ տարի առհասարակ կաքավի որս չպետք է թույլ տալ՝ պոպուլիացիան վերականգնելու համար։ Լավ օրինակ է նաև կարմրագլուխ սուզաբադը, որը նախկինում համարվում էր որսի տեսակ, սակայն հենց այն պատճառով, որ դրանց թվաքանակը լավ չէր կառավարվում, ներառվեց Միջազգային Կարմիր գրքում, նաև Հայաստանի կարմիր գրքում գրանցվելու թեկնածու է»։
Ստացվում է, որ որսորդների մեծ մասը պատկերացում չունի,թե ինչ տեսակ է որսում, արդյո՞ք տվյալ տեսակը ներառված է Կարմիր գրքում։ Արդյունքում ՝ անկառավարելի և անգրագետ որսի հետևանքով տուժում են թռչնատեսակներն ու կենդանանտեսակները, հատկապես՝ Կարմիր գրքում գրանցված։ Սա է պատճառը, որ մասնագետները պնդում են՝ ներդնել որսորդի գիտելիքների մակարդակը ստուգող համակարգ,որը կստուգի որսորդի իմացությունը՝ որսի կանոնների և տեսակների մասով։
Մեկ այլ կարևորագույն խնդիր է որսահանդակների սխալ քարտեզագրված լինելը , ինչն էլ ավելի է սրում է խնդիրը։
«Շատ դեպքերում օրինական որսահանդակները համընկնում են միջազգային կարևորագույն տարածքների հետ։ Օրինակ՝ որսահանդակը համընկնում է «զմրուխտե ցանցի» կամ տարածքի հետ, որը պահպանվում է Բեռնի կոնվենցիայով կամ համընկնում է այն առանցքային կենսաբազմազանության տարածքների հետ, որոնք պահպանվում են WWF-ի կողմից։ Նշված տարածքներում կան հազվագյուտ թռչուններ, վտանգված, էնդեմիկ, միգրացվող կամ խստորեն պահպանվող տեսակներ։ Այս խնդիրն էլ ավելի է մեծացնում Կարմիր գրքում գրանցված թռչունների վրա կրակելու հնարավորությունը»,- պարզաբանեց մասնագետը։
Վերահսկողության հետ կապված Աղաբաբյանն ասաց, որ կան թերացումներ, սակայն դրանք կապված են տեսչական մարմնի մարդկային և ֆինանսական ռեսուրսների խիստ սահմանափակ լինելու հետ։
Տեսուչների թիվը չի ավելանում, փոխարենը որսորդների թիվն է աճում։ Գրանցված որսորդների թիվը 50 000-ից ավելի է,թեև նրանցից միայն 10-15 հազարն է ակտիվ որսորդ։ Աղաբաբյանի խոսքով՝ մյուսները հիմնականում գրանցվել են՝զուտ զենք կրելու թույլտվություն ունենալու համար։
Մասնագետը հույս հայտնեց, որ «Որսի և որսորդական տնտեսության վարման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Զենքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի ընդունումից հետո քիչ,թե շատ ոլորտը կբարելավի։ Այժմ մասնագետների խումբն աշխատում է այդ ուղղությամբ։
«Որսի ոլորտում օրենքի փոփոխության հիմնական նպատակն՝ ավելի գրագետ որսորդներ ունենալն է, որոնք կտարբերեն որսի տեսակները՝ արգելված է,թե՝ ոչ,կամ որտեղ, երբ և ինչ միջոցներով կարելի է որս կատարել։ Անխտիր բոլոր որոսորդները պետք է քննություն հանձնեն, հետո ստանան որսորդական տոմս»։
Օրենքում ամեն բան արդեն ձևակերպված է, քննության համար անհրաժեշտ դասընթացները՝ կազմված։ Այժմ փորձաշրջանի փուլում է, որպեսզի համոզվեն՝ դասընթացը բավարար է՝ որսորդի գիտելիքները ստուգելու համար,թե՝ոչ։

Охотники не различают: внесен ли пойманный вид в «Красную книгу» или нет
Сезон любительской охоты уже открыт. Министерство окружающей среды Армении установило сроки, виды охотничьих животных и объемы охоты, выделяемые на каждого охотника.
С данными можно ознакомиться по ссылке.
Однако в данной сфере существует ещё множество нерешенных проблем и пробелов в законодательстве.
Начнем с того, что контроль в области охоты осуществляется слабо. Хоть и устанавливаются определенные стандарты, однако, охота производится в больших объемах. Вследствие чего численность некоторых видов значительно сократилась. Орнитолог Карен Агабабян в беседе с корреспондентом Panorama.am в связи с этим сказал:
«Наши последние исследования в области некоторых видов птиц, к примеру, белохвостой пигалицы, красноголового нырка, азиатского кеклика и пр., показывают, что численность некоторых видов резко снизилась. Существует две основные причины. Во-первых, сами охотники не различают виды и стреляют во всё, что хоть немного похоже на утку или бекаса. В этом случае мы имеем дело с занесенными в Красную книгу видами. Во-вторых, численность птиц и число выданных лицензий не рассчитываются правильным образом. К примеру, охотник охотится за разрешенными 20 видами, но должен был поймать 10, или в этом году и вовсе следовало запретить охоту на куропаток, чтобы восстановить популяцию. Хороший пример также – красноголовый нырок, охота на которого в прошлом была разрешена, однако по этой причине их численность плохо управлялась, и данный вид был внесен в Международную Красную книгу, а также стал кандидатом по внесению в Красную книгу Армении».
Получается, что большинство охотников не имеют представления о том, на кого охотятся, включен тот или иной вид в Красную книгу или нет. В результате, вследствие неграмотной и неуправляемой охоты страдают виды птиц и животных, особенно, занесенные в Красную книгу. В этом причина, по которой специалисты утверждают – внедрить систему по проверке соответствующих знаний, которая бы проверила знания охотника по части правил и видов охоты.
Другой важнейшей проблемой является неверное картографирование зон охоты, что ещё больше усугубляет проблему.
«В большинстве случае законные зоны охоты совпадают с важнейшими международными территориями. К примеру, зона охоты может совпадать с “изумрудной сетью” или территорией, которая охраняется Бернской конвенцией или совпадает с теми ключевыми зонами биоразнообразия, которые охраняются WWF. В указанных территориях есть редкие птицы, находящиеся под угрозой исчезновения, эндемичные, перелетные или строго охраняемые виды птиц. Эта проблема ещё больше увеличивает возможность отстрела птиц, занесенных в Красную книгу», – пояснил специалист.
Что касается осуществления контроля, Агабабян сказал, есть упущения, однако они связаны с крайне ограниченными финансовыми и человеческими ресурсами Инспекционного органа.
Число инспекторов не увеличивается, а наоборот, число охотников растет. Число зарегистрированных охотников составляет свыше 50 000 человек, хотя и 10-15 тысяч из них лишь являются активными охотниками. По словам Агабабяна, остальные в основном зарегистрировались лишь для получения разрешения на хранение оружия.
Специалист выразил надежду, что поле принятия проектов законов «О внесении изменений и дополнений в Закон РА “Об охоте и охотничьем хозяйстве”», и «О внесении изменений и дополнений в Закон РА “Об оружии”», данная сфера будет немного улучшена. Сейчас группа специалистов работает в данном направлении.
«Основная цель изменений закона в данной сфере – формирование более грамотных охотников, которые будут различать виды, которые внесены в Красную книгу, а которые нет, когда и какими средствами можно вести охоту. Все охотники должны сдать экзамен, а затем получить охотничий билет», – отметил он.
В законе уже всё сформулировано, необходимые для экзамена курсы – составлены. Сейчас находится на стадии проверки, чтобы убедиться, достаточно ли курса для проверки знаний охотника или нет.