«Ամերիկացի բարի սամարացիները» ֆիլմը հաղթանակ է արձանագրել միջազգային ասպարեզում
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆինանսավորմամբ «Ամերիկացի բարի սամարացիները» ֆիլմը հաղթող է ճանաչվել ամերիկյան «Վավերագրական ֆիլմեր առանց սահմանների» («Docs Without Borders International Film Festival») միջազգային կինոփառատոնում։ Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ-ից։
Ֆիլմն արժանացել է նաև «Բացառիկ արժանիքների համար» («EXCELLENCE») մրցանակի:
Ֆիլմի ռեժիսորն է Արա Մնացականյանը, սցենարիստը՝ Ամբեր Կարլինսը (ԱՄՆ), պրոդյուսերը` Մանվել Սարիբեկյանը, օպերատորը՝ Աշոտ Մկրտչյանը, իսկ արտադրողը՝ «Ման Փիքչերս Փրոդաքշեն» ընկերությունը:
Ֆիլմը նվիրված է ազգերի փրկության նվիրյալների հիշատակին՝ մարդկանց, որոնք իսպառ ոչնչացումից փրկեցին քրիստոնյա ժողովուրդների զավակներին:
Նշենք, որ «Վավերագրական ֆիլմեր առանց սահմանների» փառատոնը բացառապես վավերագրական կինոյի և վավերագրական դրամայի փառատոն է:

Фильм «Добрые американские самаритяне» одержал победу на международном фестивале
Снятый при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и при финансировании Национального киноцентра Армении документальный фильм «Добрые американские самаритяне» признан победителем Международного кинофестиваля в США «Документальные фильмы без границ» («Docs Without Borders International Film Festival»). Об этом сообщают из Министерства.
Согласно информации, фильм удостоился и премии «За исключительные заслуги» (EXCELLENCE).
Режиссер фильма Ара Мнацаканян, сценарист – Амбер Карлинс (США), продюсер – Манвел Сарибекян, оператор – Ашот Мкртчян. Фильм снят продюсерской компанией «Ман Пикчерс Продакшен».
Фильм посвящен памяти посвятивших себя делу спасения народов, людей, спасших христианские народы от полного уничтожения.
Отметим, что «Документальные фильмы без границ» – фестиваль документального кино и документальной драмы.