Հայաստանում 2021թ-ին առաջացել է տարբեր վտանգավորության դասերի 88 մլն 736 հազ. տոննա թափոն
Ըստ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ու կազմակերպված աղբահանություն իրականացնող ՀՀ համայնքներից ստացված ամփոփ տեղեկատվության, 2021թ. հանրապետությունում առաջացել են տարբեր վտանգավորության դասերի 88 736.0 հազ. տոննա թափոններ, որոնց 55.4%-ը տեղափոխվել է թափոնակուտակիչներ:
Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, 2021թ. ընթացքում հանրապետության կազմակերպությունների գործունեության ընթացքում էլ առաջացել են 88 248.6 հազ. տոննա (ընդհանուրի 99.5%-ը) արտադրական թափոններ:
Ըստ կազմակերպված աղբահանություն իրականացնող ՀՀ համայնքներից ստացված ամփոփ տեղեկատվության, 2021թ. համայնքային աղբավայրեր են տեղափոխվել 487.4 հազ. տոննա կոշտ կենցաղային թափոններ (քաղաքային աղբավայրեր՝ 461.2 հազ. տ), հանրապետության մեկ բնակչի հաշվով այն կազմել է 164.5 կգ (մեկ քաղաքաբնակի հաշվով՝ 243.7 կգ):

В Армении в 2021 году образовалось 88 736 000 тонн отходов разной степени опасности
Согласно полученным из Инспекционного органа по Охране природы и недр, а также Организации «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана» данным, в 2021 году в Армении образовалось 88 736.0 тысяч тонн отходов различной степени опасности.
Корреспонденту Panorama.am в Статистическом комитете Армении сообщили, что за 2021 год в ходе деятельности организаций РА возникло 88 248.6 тысяч тонн (в целом – 99.5%) производственных отходов.
Согласно данным, полученным из общин Армении, осуществляющих организованный вывоз мусора, на общинные свалки было доставлено 487.4 тысячи тонн твердых бытовых отходов (на городские свалки – 461.2 тысячи тонн), то есть на одного жителя республики приходилось 164,5 кг (243,7 кг на одного городского жителя).