ԶՊՄԿ-ն գաղտնի որոշմամբ ևս 6.8 տոկոս բաժնետոմսեր է նվիրել կառավարությանը
«2022թվականի մարտի 24-ին մենք որպես նվիրատվություն «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ից ստացել ենք ևս 6.8 տոկոս։ Այդ ժամանակ այդ նվիրատվությունը մենք ընդունել ենք գաղտնի որոշմամբ»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում։
Նրա խոսքով, որոշումը չհրապարակելու խնդրանքը եղել է տնտեսվարողինը։
«Մեր կողմից որևէ գաղտնիություն չկա, իրենց կողմից գաղտնիության անհրաժեշտությունը վերացել է։ Եվ մենք հիմա այս բաժնամասը նույնպես հանձնում ենք Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» փակ բաժնետիրական ընկերության հավատարմագրային կառավարմանը»,-ասաց Փաշինյանը։
Մարտի 24-ի որոշումից հետո, պաշտոնական վիճակագրության համաձայն. «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ում Հայաստանի կառավարությունն ունի 21.875 տոկոս բաժնեմաս։
«Սա շատ կարևոր իրադարձություն է, կարծում եմ։ Ուզում եմ ընդգծել, որ նման նախընտրական խոստմամբ ես հանդես եմ եկել 2021 թվականին՝ Կապանում նախընտրական քարոզչության ժամանակ։ Ուրախ եմ արձանագրել, որ այս նախընտրական խոստումը ևս ի կատար է ածված։ Հույս ունեմ, որ այս որոշումը կնպաստի ոլորտի թափանցիկությանը, պետական եկամուտների գեներամնաը, մեր երկրի զարգացմանը։ Մենք նշանակել են ֆինանսական հսկիչ, փորձում ենք ամեն ինչ անել մեր գործընկերների հետ մաքսիմալ թափանցիկ դարձնենք ընկերությունը, դրա գործունեությունը։ Ուրախ եմ արձանագրել, որ լավ գործընկերային հարաբերություններ են հաստատված, հույս ունեմ, որ այդ ոգով կշարունակենք»,-ասաց Փաշինյանը։
Կառավարության պաշտոնական էջում հրապարակված իրավական ակտի նախագծի համաձայն, Հայաստանի Հանրապետությունը որպես նվիրատվություն «ԱՄՓ» հոլդինգ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունից ստացել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությունում սեփականության իրավունքով «ԱՄՓ» հոլդինգ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը պատկանող 188,947 (հարյուր ութսունութ հազար ինը հարյուր քառասունյոթ) հատ հասարակ (սովորական) բաժնետոմսեր (որոնք կազմում են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության (այսուհետ՝ Ընկերություն) բաժնետոմսերի ընդհանուր քանակի 6,875 տոկոսը), որոնց կառավարման լիազորությունը վերապահվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ հավելեց, որ մոյւս բաժնետերն էլ թափանցիկ գնումների կողմնակից է, ըստ այդմ նկատում են հարկային բազայի մեծացում, գնային փոփոխություններ, ինչն էլ ազդում է ինքնարժեքների վրա։
Հիշեցնենք, որ 2021թ. սեպտեմբերի 30-ին կառավարությունը «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությունից որպես նվիրատվություն ստացել էր բաժնետոմսերի 15 տոկոսը։ Սրա կառավարումը նույնպես հանձնվել է ԱՆԻՖ-ին։
Այս գործարքի թափանցիկության վերաբերյալ բազմաթիվ հարցադրումներ, հրապարակումներ եղան։
Ինչևէ, կառավարության այսօրվա նիստում միաձայն որոշվեց, որ գաղտնի որոշմամբ նվեր ստացած ու Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը հանդիսացող 6,875 տոկոս բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հանձնվի «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» փակ բաժնետիրական ընկերության հավատարմագրային կառավարմանը, ինչպես նշվում է նախագծի հիմնավորման մեջ, «բաժնետոմսերի կառավարման արդյունավետությունը երաշխավորելու նպատակով»։
Կից հավելվածով ներկայացվում է պայմանագրի ձևը, որտեղ մասնավորապես նշվում է.
«Պայմանագիրն ուժի մեջ է մտնում երկկողմ կնքման պահից և գործում է տասը տարի ժամկետով։ Եթե կողմերից որևէ մեկը մյուս կողմից պայմանագրի ժամկետը լրանալուց երեսուն օր առաջ չի ծանուցում պայմանագրի դադարեցման մասին, ապա պայմանագիրը համարվում է երկարաձգված նույն ժամկետով:

Тайным решением правительству Армении переданы ещё 6.8 % акций Зангезурского медно-молибденового комбината
15:35 24/08/2022
«24 марта 2022 года мы получили в дар еще 6.8% от Зангезурского медно-молибденового комбината. Тогда дарение было тайным решением», – заявил на сегодняшнем заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, хозяйствующий субъект тогда хотел сохранить коммерческую тайну.
«С нашей стороны нет никакой секретности, а необходимость в тайне с их стороны отпала. Мы передаем эти акции "Фонду государственных интересов Армении"», – отметил Н. Пашинян.
После решения от 24 марта, согласно официальной статистике, правительство Армении владеет 21.875% акций ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК).
«Это очень важное событие, полагаю. Хочу подчеркнуть, что я выступал с таким предвыборным обещанием в 2021 году, во время предвыборной встречи в городе Капан. Рад констатировать, что это предвыборное обещание также выполнено. Надеюсь, что это решение поспособствует и прозрачности горнодобывающей сферы, и генерации государственных доходов, и в целом развитию нашей страны. Мы назначили финансового контролера, пытаемся вместе с нашими партнерами сделать всё для максимальной прозрачности деятельности компании. Рад констатировать также, что налажены хорошие партнерские отношения, надеюсь, что мы продолжим в таком духе», – отметил он.
Согласно правовому акту проекта, обнародованного на официальной странице правительства, Республика Армения в качестве пожертвования получила 188 947 акций ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», что составляет 6,875% от общего числа акций. Полномочия управления акциями возложены на аппарат премьер-министра РА.
В свою очередь вице-премьер Мгер Григорян добавил, что другие акционеры также являются сторонниками прозрачных покупок, наблюдается увеличение налоговой базы, ценовые изменения, что влияет на себестоимость.
Напомним, что 30 сентября 2021 года стало известно, что акционерное общество «Промышленная компания» приобрело 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) и подарило 25% акций, которые составляют 15% общего капитала ЗММК, правительству РА. «Промышленная компания» – 100%-ное дочернее предприятие компании «ГеоПроМайнинг Армения» (член Совета директоров «ГеоПроМайнинг» – Роман Троценко).
О прозрачности данной сделки было делано множество публикаций и материалов.
Как бы то ни было, на сегодняшнем заседании правительства было единогласно решено, что права, заверенные 6,875%-ми акциями, полученными тайным решением и являющимися собственностью Республики Армения, будут переданы в ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» на доверительное управление, как отмечается в обосновании проекта – «с целью гарантии эффективного управления акциями».
В приложении ниже представляется форма договора, в которой, в частности, говорится:
«Договор вступает в силу с момента двустороннего соглашения и действует сроком 10 лет. Если одна из сторон не уведомит другую сторону за тридцать дней до истечения срока действия договора, договор считается продленным на тот же срок.