ԱԱԾ. Բացահայտվել է օտարերկրյա քաղաքացու կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձ կատարելու դեպք
13:28 25/08/2022
Օգոստոսի 19-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության  քաղաքացի Հ.Զ-ն, շրջանցելով ՀՀ սահմանային «Մեղրի» անցակետը, Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ զորքերի կողմից հսկվող տարածքում, հաղթահարելով ինժեներատեխնիկական պատնեշը, առանց սահմանված փաստաթղթերի և պատշաճ թույլտվության, փորձել է ապօրինի հատել ՀՀ պետական սահմանը և Հայաստանի Հանրապետության կողմից մուտք գործել Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի փոխանցմամբ, ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության ծառայողների կողմից ձեռնարկված անհապաղ միջոցառումների արդյունքում, նույն պահին Հ.Զ-ն բռնվել է և սահմանված կարգի համաձայն՝ փոխանցվել ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններին։
Հ.Զ-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-469-րդ հոդվածի 1-ին մասով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

В СНБ выявили случай попытки незаконного пересечения государственной границы Армении иностранным гражданином
14:30 25/08/2022
19 августа гражданин Ирана Г.З., обойдя КПП «Мегри» на границе с Арменией, попытался незаконно пересечь территорию, охраняемую Пограничными войсками Федеральной службы безопасности Российской Федерации в Республике Армения.
Как сообщает пресс-служба СНБ, преодолев инженерно-технический барьер, без установленных документов и надлежащего разрешения, он попытался незаконно пересечь государственную границу РА, и со стороны Республики Армения пройти на территорию ИРИ.
Отмечается, что в результате незамедлительных мер, предпринятых сотрудниками Пограничного управления ФСБ РФ в Армении, гражданин был задержан и в установленном порядке передан органам национальной безопасности РА.
В отношении гражданина Г.З. в следственном департаменте СНБ РА, в соответствии со ст. 44-469 ч.1 УК РА, возбуждено публичное уголовное преследование, избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.