ԱՀ ԿԳՄՍՆ. Բերձոր, Ներքին Սուս և Աղավնո բնակավայրերում ավարտվել է հուշարձանների տարհանումը
Առաջնորդվելով Արցախի Հանրապետության կառավարության 2019թ․ հուլիսի 6-ի թիվ 577-Ն որոշման հիման վրա ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի՝ Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր, Ներքին Սուս և Աղավնո համայնքներում գտնվող մշակութային արժեքների տարհանման մասին հրամանով՝  մինչև օգոստոսի 25-ը վերոնշյալ բնակավայրերից տարհանվել են տեղափոխման ենթակա նյութական մշակութային արժեքները (թանգարանային նմուշներ, գրադարանների գրքային ֆոնդ, մոնումենտալ արվեստի հուշարձաններ)։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Այս պահին  հուշարձանների տարհանման գործընթացն ավարտված է։ Տեղափոխվել է, ընդհանուր թվով, մոնումենտալ արվեստի 46 հուշարձան, Բերձորի քաղաքային և Աղավնոյի դպրոցական գրադարանները։ Բերձորի քաղաքային գրադարանից 10․000-ից ավել գիրք  տեղափոխվել և  պահվում է Ստեփանակերտում։
Մոնումենտալ արվեստի հուշարձանները հիմնականում  նույնպես տեղափոխվել են Ստեփանակերտ, բացառությամբ՝ Աղավնոյի Սբ․ Նահատակաց եկեղեցի հուշահամալիրում գտնվող մեկ խաչքարի և 4  հուշաքարի (որտեղ գրված էին Սյունիքի աշխարհազորի զոհված ազատամարտիկների անուններ, և հարազատների ցանկությամբ ու առաջարկությամբ  տեղափոխվել են Եռաբլուր), սպարապետ Վազգեն Սարգսյանին նվիրված խաչքարի (գտնվում էր Բերձորի հուշահամալիրում, Վազգեն Սարգսյանի ընտանիքի առաջարկությամբ և ցանկությամբ տեղափոխվել է Արարատի մարզի Արարատ համայնք և տեղադրվելու է Սբ. Հակոբ եկեղեցու բակում)։
Ըստ աղբյուրի, տարհանված մյուս հուշարձանների մասով կան տարբեր առաջարկներ, մասնավորապես՝ ՀԱԵ Արցախի թեմի կողմից առաջարկություն կա խաչքարերի մի մասը տեղադրել Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճարի և Սուրբ Հակոբ եկեղեցու բակում։  Առաջարկ կա Ստեփանակերտ կամ Մարտակերտ քաղաքում ստեղծել պուրակ, որտեղ կտեղադրվի Ներքին Սուսի հերոսների պուրակից տարհանած հուշարձանախումբը։ Տարհանված հուշարձանների ճակատագրին վերաբերող առաջարկները կքննարկվեն լիազոր մասնագիտական շրջանակում և համապատասխան որոշումներ կընդունվեն։

Минобрнауки Арцаха: Из Бердзора, Ахавно и Неркин Суса вывезено 46 памятников
Руководствуясь решением правительства Арцаха 577-Н от 6 июля 2019 года, указом министра образования, науки, культуры и спорта Арцаха об эвакуации культурных ценностей, находящихся в общинах Бердзор, Неркин Сус и Ахавно Кашатагского района, до 25 августа из вышеуказанных населенных пунктов были вывезены подлежащие эвакуации материальные культурные ценности (музейные экспонаты, книжные фонды библиотек, памятники монументального искусства). Об этом сообщают из министерства образования, науки, культуры и спорта Арцаха.
На данный момент эвакуация памятников из населенных пунктов Бердзор, Неркин Сус и Ахавно завершена. Было вывезено, в частности, 46 памятников монументального искусства, фонды Бердзорской городской библиотеки и школьной библиотеки Ахавно. Свыше 10 000 книг Бердзорской городской библиотеки доставлены и хранятся в Степанакерте.
Памятники монументального искусства, в основном, также вывезены в Степанакерт. Исключением является один хачкар, находящийся в Церкви Сурб Наатакац в Ахавно и 4 мемориальных камня (на которых высечены имена погибших воинов-освободителей (азатамартиков) Сюникского ополчения, которые по желанию родных были доставлены в Ераблур, хачкар, посвященный Вазгену Саргсяну (находился в мемориальном комплексе Бердзора), но по предложению и содействию семьи Вазгена Саргсяна был доставлен в общину Арарат Араратской области Армении и будет установлен во дворе церкви Св. Акопа.
Согласно источнику, относительно других эвакуированных памятников поступили разные предложения. В частности, Арцахская епархия ААЦ предлагает разместить часть хачкаров во дворах храма «Сурб Аствацамайр» и  церкви «Сурб Акоп» в Степанакерте. Имеется предложение о создании парка в городе Степанакерт или Мартакерт, где будут размещены памятники, вывезенные из Парка героев Неркин Суса. Предложения относительно судьбы эвакуированных памятников будут обсуждены в уполномоченных профессиональных кругах и приняты соответствующие решения.