Նազիկ Հարությունյան. Ես այսօր պաշտոնապես ու հանգիստ կարող եմ ասել, որ ECER 2022 համաժողովը կայացավ
ԵՊՀ հանդիսությունների դահլիճում աշխատանքներն ավարտեց ECER 2022 համաժողովը. Փակման հանդիսավոր արարողությունը կայացավ երեկ երեկոյան։
«Այսօր վստահորեն կարող եմ ասել, որ մեզ հաջողվել է կյանքի կոչել այս հեղինակավոր համաժողովը: Չորս օրերի ընթացքում 40 բաժանմունքներում տեղի են ունեցել աշխատաժողովներ, պլենար քննարկումներ, միջսերնդային հանդիպումներ, հաղորդակցական ու սոցիալական կապերի հաստատմանն ուղղված փակ նախաձեռնություններ»,-ասել է ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն ու EERA-ի նախագահին հանձնեց արծաթե մեդալ:
Լավագույն ելույթներն ու ազդագրերը ներկայացրած հետազոտողներին տարբեր անվանակարգերում հավաստագրեր հանձնվեցին: Հավաստագրեր հանձնվեցին նաև համաժողովի ընթացքում մեծ ակտիվություն ցուցաբերած կամավորներին:
«Շատ գովելի է այն, որ համաժողովի աշխատանքներում մեծ ներգրավվածություն են ունեցել 60-ից ավելի կամավորներ, որոնք ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետների ուսանողներ են: Կամավորության ինստիտուտը բավականին հետաքրքիր է և արդյունավետ»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
ԵՊՀ մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնի տնօրեն, ECER 2022 համաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավար, մ․գ․դ․, պրոֆեսոր Նազիկ Հարությունյանը, ամփոփելով համաժողովի աշխատանքները, ասաց՝ նախապատրաստվել են անցած չորս տարիների ընթացքում, առավել ինտենսիվ՝ անցած տարվա հոկտեմբերից։
«Իրազեկման-տեղեկատվական փուլն էր։ Մենք նամակներ, գրություններ ուղարկել ենք տարբեր բուհերի, հետաոտական կենտրոնների։ Երկրորդ փուլն արդեն հայտերի ընդունումն էր՝ 2237 հայտ ենք ստացել, ապա փորձագիտական աշխատանքների արդյունքում ընտրվել են 800-ը։ Պատկերացնո՞ւմ եք, 800 մասնակիցն էլ եկել են Հայաստան։ Անկեղծ ասած՝ ես չէի սպասում։ 800 մասնակցից 200-ը սկսնակ հետազոտողներ են»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց պրոֆեսորը։
Համաժողովի բացման ու փակման հանդիսավոր արարողությունների արանքում եղել են բուռն քննարկումներ՝ դրական, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում։
«Դրանց արդյունքում ծագել են նոր մտքեր, գաղափարներ։ Առկա խնդիրների քննարկումներին հետևել են դրանց լուծումներ առաջարկելը։ Մենք անընդհատ հետաքրքրվում էինք, թե սկսնակ, թե որձառու մասնագետներից՝ ի՞նչ տվեցին քննարկումները, ինչպե՞ս էր համաժողովը։ Չի եղել գեթ մի մասնակից, որ ասի, գիտեք, եկանք, ոչինչ չհասկացանք, բոլորն ասում են, քննարկումներին ակտիվ մասնակցել ենք։ Գիտեք աննախադեպ երևույթ է, մեկտեղվել են 50 պետությունների սկսնակ ու փորձառու կրթական հետազոտողներ ու քննարկում են խնդիրներ։ Ես այսօր պաշտոնապես ու հանգիստ կարող եմ ասել, որ ECER 2022 համաժողովը կայացավ. Մասնակցությունը բարձր էր, մարդկանց կարծիքները՝ դրական, արդյունքները՝ ակնհայտ։ Ես ուզում եմ իմ գոհունակությունը հայտնել»,-նշեց ԵՊՀ մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնի տնօրենը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել EERA-ին նման հնարավարություն ԵՊՀ-ին ընձեռնելու համար։ Չնայած կազմակերպիչը եղել է կենտրոնը, սակայն մեծամաշտաբ համաժողովի կազմակերպման գործի աշխատանքին լծված են եղել ԵՊՀ ղեկավարությունը, ֆակուլտետները, դեկաները, յոթ տասնյակ կամավորներ, որոնք ահռելի աշխատանք են կատարել։
«Կամավորները ԵՊՀ ուսանողներ են։ Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել դեկաներին նման լավ ուսանողների համար, որոնք մեծ նվիրումով էին անում իրենց վստահված աշխատանքը։ Հուսով եմ սա լավ ավանդույթ կդառնա»,-ասաց Հարությունյանը։
ԵՊՀ դոցենտ, ECER 2022 համաժողովի կոորդինատոր և EERA-ի հայաստանյան ներկայացուցիչ Աննա Ալեքսանյանն իր խոսքում նշեց՝ համաժողովի փակումը վերջը չէ, և ամեն վերջ նորի սկիզբ է։
« Կարող եմ վստահորեն փաստել, որ ECER-ը հասավ իր կարևոր նպատակներից մեկին, այն է՝ նպաստել հայ-եվրոպական հետազոտական հանրույթի ձևավորմանը և հետազոտողների միջև կամրջի ստեղծմանը։ Մենք միասին շատ լավ ժամանակ անցկացրեցինք, պարեցինք, երգեր լսեցին, բացահայտեցինք մեր մշակույթը։ Մեր խորհրդանիշերից մեկը Մարտիրոս Սարյանի «Հայաստան» ստեղծագործությունն է, մյուսը երաժշտական գործիքն է՝ դուդուկը, որը պատրաստված է ծիրանենու փայտից»,-ասաց Ալեքսանյանն ու գործիքը հանձնեց համաժողովը հաջորդ հյուրընկալող երկրի ներկայացուցչին։
Հաջորդ տարի համաժողովը կանցկակացվի Շոտլանդիայի ամենամեծ բուհում՝ Գլազգոյի համալսարանում։
Կարևորելով կամավորների դերը համաժողովի կազմակերպման գործում՝ ԵՊՀ ռեկտորն ընդգծել է. «Շատ գովելի է այն, որ համաժողովի աշխատանքներում մեծ ներգրավվածություն են ունեցել 60-ից ավելի կամավորներ, որոնք ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետների ուսանողներ են: Կամավորության ինստիտուտը բավականին հետաքրքիր է և արդյունավետ»:
EERA-ի նախագահ Ջո Օ’Հարան, ներկայացնելով համաժողովից ստացած տպավորությունները, նշեց. «Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցած միջոցառումը հրաշալի էր։ Այստեղ բոլորն աներևակայելի հյուրընկալ էին՝ սկսած աջակցող անձնակազմից մինչև պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմ և ուսանողներ: Համաժողովի իրականացման վայրը հիանալի էր․ ԵՊՀ-ն հրաշալի համալսարան է, քանի որ այստեղ կա այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է գիտակրթական միջոցառումների կազմակերպման համար։ Կարծում եմ՝ նաև դրա շնորհիվ մեր համաժողովը հրաշալի ընթացք ունեցավ: Մենք բարձր ենք գնահատում համաժողովի կազմակերպվածությունը, ինչը մեծապես պայմանավորված էր ԵՊՀ-ի ապահոված որակով»:
Հիշեցնենք, որ 2022 թ. օգոստոսի 22-25-ը առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվեց Կրթական հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիայի (EERA) ամենամյա համաժողովը (ECER 2022)՝ «Կրթությունը աշխարհում. գլոբալ իրողությունների ազդեցությունը կրթական հետազոտությունների հեռանկարների և փորձի վրա» թեմայով։

Назик Арутюнян: Сегодня официально и спокойно могу заявить, конференция ECER 2022 состоялась
Сегодня в актовом зале Ереванского государственного университета (ЕГУ) завершила свою работу конференция ECER 2022: церемония закрытия состоялась накануне, вечером.
«Сегодня с уверенностью могу сказать, что нам удалось претворить в жизнь столь авторитетную конференцию. За 4 дня в 40 отделениях проводились семинары, пленарные дискуссии, встречи между поколениями, закрытые инициативы, направленные на установление коммуникационных и социальных связей», – отметил ректор ЕГУ Ованнес Овакимян и вручил председателю EERA серебряную медаль.
Исследователи, представившие лучшие доклады и афишы, были награждены сертификатами в разных номинациях. Сертификаты также были вручены волонтерам, проявившим большую активность во время конференции.
«Весьма похвально, что в работах конференции приняли активное участие свыше 60 волонтеров, которые являются студентами разных факультетов ЕГУ. Волонтерский институт достаточно интересен и эффективен», – отметил О. Овакимян.
Руководитель рабочей группы конференции ECER 2022, профессор Назик Арутюнян, подводя итоги работ конференции, отметила, что они вели подготовку на протяжении 4 лет, а более интенсивно – с октября прошлого года.
«Это был информативный этап. Мы отправляли письма, записи в различные вузы, исследовательские центры. Второй этап – прием заявок, мы получили 2237 заявок, затем в результате научно-исследовательских работ были выбраны 800. Представляете? 800 участников прибыли в Армению. Честно говоря, я не ожидала. 200 из 800 участников – начинающие исследователи», – отметила в беседе с корреспондентом Panorama.am профессор.
Между церемониями открытия и закрытия состоялись бурные обсуждения в атмосфере положительной и взаимного уважения.
«В результате этого возникли новые идеи, мысли. После обсуждения существующих проблем были предложены пути их решения. Мы постоянно интересовались, как у начинающих, так и опытных специалистов, что дали им обсуждения? Как прошла конференция? Не было ни одного участника, который сказал бы, мол, знаете, мы пришли и ничего не поняли, все отмечают, что активно участвовали в обсуждениях. Знаете, это беспрецедентное явление, собрать вместе начинающих и опытных исследователей из 50 стран мира и организовать обсуждения. Сегодня официально и спокойно могу заявить, что конференция ECER 2022 состоялась. Участие было на высоком уровне, мнения людей – положительные, результаты – очевидные. Хочу выразить своё удовлетворение», – отметила она.
Н. Арутюнян выразила благодарность EERA за предоставление такой возможности ЕГУ.
Несмотря на то, что организатором был Центр, но в масштабных работах по организации приняли участие руководство ЕГУ, факультеты, их руководители, свыше 70 волонтеров, которые выполнили огромную работу.
«Волонтеры – студенты ЕГУ. Хочу выразить благодарность руководителям за таких хороших студентов, которые с большой преданностью делают доверенную им работу. Надеюсь, это станет хорошей традицией», – отметила Н. Арутюнян.
Доцент ЕГУ, координатор Конференции, представитель EERA в Армении Анна Алексанян в своей речи отметила, что закрытие конференции – это ещё не конец, всё ещё впереди.
«Могу с уверенность заявить, что ECER достиг одной из своих главных целей – способствовал формированию армяно-европейского исследовательского сообщества и созданию моста между исследователями. Мы отлично проводили время вместе, танцевали, слушали песни, открывали для себя нашу культуру. Один из наших символов — картина «Армения» Мартироса Сарьяна, другой —дудук, изготовленный из абрикосового дерева», – подчеркнула она и передала инструмент представителю следующей принимающей конференцию страны.
В следующем году конференция пройдет в самом большом вузе Шотландии – в Университете Глазго.
Подчеркнув важность роль волонтеров в деле организации конференции, ректор ЕГУ отметил:
Председатель EERA Эдвард Дж. О'Хара, поделившись впечатлениями о конференции, отметил:
«Состоявшееся в ЕГУ мероприятие прошло прекрасно. Все здесь невероятно приветливы, начиная от персонала и заканчивая профессорско-преподавательским составом, студентами.Место проведения конференции – замечательное. ЕГУ – прекрасный университет, поскольку здесь есть всё, что необходимо для организации научно-образовательных мероприятий. Полагаю, благодаря этому наша конференция прошла так замечательно. Мы высоко оцениваем организованность конференции, что в основном обусловлено качеством, обеспеченным ЕГУ».
Напомним, с 22 по 25 августа впервые в Армении состоялась Ежегодная конференция Европейской ассоциации исследований в области образования (ECER 2022) на тему «Образование в меняющемся мире: влияние глобальных реалий на перспективу и опыт образовательных исследований».