ԱՆ Վ.Ա. Ֆանարջյանի անվան Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում պարբերաբար կատարվում են բարդ և եզակի վիրահատություններ:
65 տարեկան տիկին Սիլվան Ոռուցքաբանության ազգային կենտրոն է տեղափոխվել գրեթե անգիտակից վիճակում: Հետազոտությունների արդյունքում հայտաբերվել է գլխուղեղի առաջային գանգափոսի նորագոյացություն՝ մենինգիոմա:
Կենտրոի հասարակայնության հետ կապերի և զարգացման բաժնի փոխանցմամբ, նորագոյացության չափսերը կազմել են 7x8սմ: Այս տեսակի նորագոյացությունը քիչ հանդիպող է, և դրա հեռացումը աշխարհում ամենաբարդ վիրահատություններից մեկն է:
Կատարվել է ճակատային շրջանի տրեպանացիա՝ ուռուցքի հեռացումով: Շուրջ 3.5 ժամ տևած վիրահատությունից հետո հիվանդի վիճակը լավ է, այժմ գտնվում է ռեաբիլիտացիոն շրջանում:
Վիրահատությունը կատարել են Նեյրոօնկոլոգիական բաժանմունքի ղեկավար Լևոն Հարությունյանը, նեյրովիրաբույժ Ռուբեն Հարությունյանը, անեսթեզիոլոգ՝ Արշակ Հարությունյան:
Ժպտերես Սիլվան ասում է՝ երկրորդ կյանք է ստացել: Մետրոպոլիտենի բացումից ի վեր աշխատել է մինչև թոշակի անցնելը: Կենտրոնից դուրս գրվելուց հետո գնալու է վաստակած հանգիստը վայելելու:

В Национальном центре онкологии имени В. А. Фанарджяна удалили большую опухоль
В Национальном центре онкологии имени В. А. Фанарджяна периодически проводятся сложные и единственные в своем роде операции.
65-летняя Сильва была доставлены в Центр онкологии почти без сознания. В результате исследований было обнаружено новообразование переднего отдела головного мозга: менингиома.
Как сообщает пресс-служба центра, размеры новообразования составляют 7х8 см. Это редко встречающаяся форма новообразования, и его удавление является одной из самых сложных операций в мире.
Была проведена трепанация с удалением опухоли. После продлившейся 3,5 часа операции пациентка чувствует себя хорошо, сейчас находится в реабилитационном отделении.
Операцию провели заведующий отделением Нейрохирургии Левон Арутюнян, нейрохирург Рубен Арутюнян, анестезиолог Аршак Арутюнян.