Ռոբերտ Հայրապետյան. Բերձորի ֆոնին կարևորը առյուծի արձանիկն է
Ինչքան խուժան կա բերել դարձրել եք ձեզ օգնական խորհրդական, ինչքան ապադասակարգայնացաված կա, մուտք ու ելք ունի ԱԺ:
Չնայած կապիտուլյանտի ազգակործան ստորագրությունից հետո ձեզ մենակ դրա՝ սրանից-նրանից մուրացած ժամացույցն ու օծանելիքն էր հետաքրքիր, ու թերևս տրամաբանականա, որ Բերձորի ֆոնին կարևորը առյուծի արձանիկնա:
Չնչին չարչիներ»։
Ավելի վաղ մամուլում տեղեկատվություն տարածվեց, որ Ազգային Ժողովից անհետացել են առյուծի արձանիկը և հոբելյանական հուշամեդալներ:
Ոստիկանության Արաբկիրի բաժին է ահազանգել ՀՀ Ազգային Ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարի օգնական Արման Մնացականյանը և հայտնել որ 2021թ. հաշված մեկ տարվա ընթացքում թանգարանային նմուշները՝ ելնելով անհրաժեշտությունից ենթարկվել են տեղափոխության մի քանի անգամ:
Վերջին տեղափոխությունից հետո նկատել են Առյուծի արձանիկի բացակայությունը, բաժնի աշխատողներով 2022թ. մայիս-հունիս ամիսներին կատարել են գույքագրում և պարզել չորս նմուշների բացակայությունը մեկ բրոնզե արձանիկ (առյուծի պատկերով) երկու հոբելյանական հուշամեդալ (ռադիոժամ 2000-րդ հաղորդաշար) և մեկ հուշամեդալ՝ (Թբիլիսյան պատկերներ) կավից:

Роберт Айрапетян: Логично, что на фоне Бердзора важнее статуэтка льва
«Из Национального Собрания Армении исчезли статуэтка льва и юбилейные памятные медали. Каких только хулиганов вы ни сделали себе помощниками и советниками, у всяких деклассированных элементов – доступ в НС.
Хотя после губительной для нации подписи капитулянта вас интересовали только выпрошенные им у кого-то часы и духи, и, пожалуй, логично, что на фоне Бердзора важнее статуэтка льва.
Мелочные торгаши».
Ранее в прессе появилась информация об исчезновении из НС статуэтки льва и юбилейных памятных медалей.
В полицию обратился помощник руководителя аппарата НС-генерального секретаря Арман Мнацаканян и сообщил, что в 2021 году в течение года музейные экспонаты по мере необходимости несколько раз перемещали.
После последнего перемещения заметили отсутствие статуэтки льва. Сотрудники отделения в мае-июне 2022 года провели инвентаризацию и обнаружили отсутствие четырех экспонатов.