Բրյուսելում նախատեսված հանդիպման նախօրեին ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հետ։
Այդ մասին եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտնել է թվիթերի իր միկրոբլոգում.
«Բրյուսելում չորրորդ հանդիպմանն ընդառաջ այսօր նախապատրաստական զանգեր եմ ունեցել Ադբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ու Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ»։
Ավելի ուշ Հայաստանի կառավարությունից հայտնեցին, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում նախատեսված Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպմանը: Կողմերը կարևորել են երկխոսության շարունակականությունն ու հույս հայտնել, որ բանակցությունները կլինեն արդյունավետ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելը քննարկել են նաև Հայաստան-ԵՄ երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Ավելի վաղ Հայաստանի կառավարարությունից հայտնել էին, որ օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում կկայան Փաշինյան-Ալիև հանդիպում։ Նրանք Բրյուսելում երեք հանդիպում են անցկացրել՝ 2021 թ. դեկտեմբերի 14-ին, 2022-ի ապրիլի 6-ին ու մայիսի 23-ին։

Шарль Мишель перед завтрашней встречей в Брюсселе поговорил по телефону с Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым
Председатель Европейского совета Шарль Мишель накануне намеченной на 31 августа в Брюсселе встречи поговорил по телефону с Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Подготовительные звонки сегодня перед завтрашней четвертой встречей в Брюсселе с президентом Азербайджана Алиевым и премьер-министром Армении Пашиняном», – написал он.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, стороны затронули предстоящую 31 августа в Брюсселе трехстороннюю встречу Пашиняна, Мишеля и Алиева.
Отмечается, что Пашинян и Мишель заявили о важности продолжения диалога и выразили надежду, что переговоры будут эффективными.
Никол Пашинян и Шарль Мишель обсудили также вопросы двусторонней повестки Армения-ЕС.
Ранее из правительства Армении сообщили, что встреча Никола Пашиняна и Ильхама Алиева запланирована на 31 августа в Брюсселе. Никол Пашинян и Ильхам Алиев уже провели в Брюсселе три встречи: 14 декабря 2021 года, 6 апреля и 23 мая 2022 года.