Սահմանապահ գյուղում կառուցված տուն՝ գնդակոծված ավերակի փոխարեն
Տավուշի սահմանապահ գյուղերից մեկում՝ Ներքին Կարմիրաղբյուրում ապրող Փարսյանները, շուրջ երեսուն տարի տուն կառուցելու խնդիր են ունեցել: Դժվարություններն անցյալում են մնացել միայն վերջերս. ընտանիքում արդեն թոռներ են մեծանում: Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի»՝ բնակարանաշինության ծրագրի շնորհիվ, ընտանիքի երրորդ սերնդի համար նոր իրականություն է ստեղծվել:
Վիվա-ՄՏՍ-ից մանրամասնում են, որ Փարսյանները դառնությամբ են հիշում ապրած տարիները: Արցախյան առաջին ազատամարտի տարիներին՝ 1993 թվականին, հակառակորդի արձակած արկը տան կտուրից ընկել է ննջասենյակ և ամբողջովին փոխել ընտանիքի կյանքը:
«Միանգամից կրակեցին գյուղի վրա: Մենք էլ հարևան գյուղի մոտ՝ դաշտում, աշխատում էինք: Փախանք, թաքնվեցիք: Այդ ընթացքում լսեցինք, որ մեր տների ուղղությամբ կրակել են: Հեռվից նայեցինք, տեսանք ծուխ… Խաղաղվեց, եկանք, տեսանք գնդակոծել են, արկն էլ տանիքով մտել է ննջասենյակ: Ամբողջ տունն ավերակ էր, ապրելու ենթակա չէր: Երեխաներս փոքր էին, ահավոր վիճակ էր: Տեղափոխվեցինք սար: Երեխաներս մեծացել են սարում», - պատմում է երկար տարիներ երազանքը սրտում ապրած տանտիրուհին՝ Հասմիկ Ղևոնդյանը:
Երեսուներկուամյա Արտակն իր մանկության տնից հիշում է միայն երկրորդ հարկում գնդակոծված առաստաղը և պահպանված առաջին հարկը: Առանձնապես լուսավոր չեն նաև երիտասարդության տարիների հուշերը. գնդակոծված տունը կառուցելու ապարդյուն փորձ և երկու անգամ ընդհատված երազանք՝ երկուսն էլ պատերազմի պատճառով:
«Երկու անգամվա պատճառը եղել է պատերազմը: Մի անգամ փորձել ենք կառուցել, սկսվել է հուլիսյան պատերազմը, որը խանգարել է, երկորդ անգամ՝ 44-օրյա պատերազմն է խանգարել: Մենք մեր ուժերով չէինք կարող այսքանը միանգամից կառուցել», - ասել է տան զավակը՝ Արտակ Փարսյանը:
Փարսյանների գնդակոծված տունը վերջապես կառուցվել է: Ննջասենյակի տեղում այժմ հյուրասենյակն է: Ննջասենյակի լուսավորության հարցն էլ լուծվել է այնպես, որ դեպի սահման նայող պատուհաններ չլինեն: Տանտերերը գիտակցում են, որ իրական վտանգի դեպքում դա էական դեր չի կարող ունենալ, սակայն կարևոր են համարում զգուշավորությունը:
Հայրենի գյուղը շեն պահելը կարևոր նպատակ է Արտակի համար: Նա վստահ է, որ համագյուղացի ընկերները նույն ոգով են ապրում՝ կարևոր համարելով խաղաղությունը:
Գործընկեր կազմակերպությունների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցության արդյունքը Տավուշի մարզում էական է եղել. միայն նախորդ տարվա գործակցության արդյունքը զգացել է 19, իսկ տասը տարվա ընթացքում՝ 86 ընտանիք: Փարսյանների ընտանիքն այդ ցանկում է: Համագործակցող կազմակերպությունների շնորհիվ, բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում, Հայաստանի բոլոր մարզերում կարևոր խնդիր է հաղթահարել մոտ 400 ընտանիք:

The Parsyans from the border village of Nerkin Karmiraghbyur, Tavush Province, have faced the problem of not being able to build a decent home for 30 years. The hardships are now finally in the past; the family now raises grandchildren. Owing to the housing project by Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, the third generation of the family can start a new life, Viva-MTS reports.
It's with bitterness that the Parsyans remember the years they have lived. During the years of the first Artsakh liberation war, the enemy projectile fell into the bedroom from the roof, and that changed the life of the family entirely.
''There were shelling in the direction of the village. We were in the field next to the neighboring village. We ran away and hid. In the meantime, we learned that there were shootings in the direction of our houses. When the shelling stopped, we came and saw our house was hit by a projectile that had fallen into the house through the roof. We moved to the mountains; my children grew up in the mountains,'' Hasmik Ghevondyan, the homeowner who has lived with the cherished dream for many years, recalls.
Artak, 32, remembers just a ruined ceiling and the surviving first floor of his childhood home. The memories of youth are not bright either – futile attempts of rebuilding the shelled house and a dream interrupted twice; both times due to the war.
''Both times the reason was the war; the first time we tried to build the house, the July war broke out. The second time it was the 44-day war. We couldn't have built all these on our own,'' said the family son, Artak Parsyan.
The house of the Parsyan family is now completed. The living room is now moved to where the bedroom was. The problem of lighting in the bedroom has been solved so that there are no windows facing the border. Homeowners realize that this may not play a significant role in the face of a real danger, but caution is vital.
Making the native village live is important for Artak. The young man is sure that the fellow villagers live with the same spirit giving importance to peace.
The outcome of the support of partner organizations, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, is significant in Tavush region; only through the last year of partnership, 19 families benefitted, while in 10 years 86 families have benefitted. The Parsyans are among these families. Owing to this partnership, a serious problem has been solved for around 400 families in all regions of Armenia.