Այսօր Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրն է
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն ուղերձ է հղել Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա առթիվ։
«Այսօր Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրն է, որը սահմանվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված բանաձևով։
Մարդկանց բռնի անհետացումները մարդու իրավունքների բազմակի և շարունակական խախտումներ են։ Դրանք սկսվում են պետության ներկայացուցիչների և պաշտոնատար անձանց թույլտվությամբ կամ համաձայնությամբ, որին հաջորդում է անհետացած անձի գտնվելու վայրի ժխտումը կամ թաքցնելը:
Մարդկանց բռնի անհետացումները ծայրահեղ ծանր ազդեցություն ունեն ինչպես զոհերի վրա, ովքեր հաճախ ենթարկվում են խոշտանգումների և ապրում իրենց կյանքի համար մշտական վախի մեջ, այնպես էլ նրանց ընտանիքների վրա, ովքեր անտեղյակ են իրենց հարազատների ճակատագրից և ապրում են նրանց վերադարձի չփարատվող սպասումով:
Ցավալիորեն ժամանակակից աշխարհում ընթացող հակամարտությունները բռնի անհետացումների հանցագործության համար «բարենպաստ» միջավայր են ստեղծել, և մենք, դժբախտաբար, մեր օրինակով գիտենք ու շարունակում ենք կրել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո այս հանցագործության զոհերի ու հարազատների ցավն ու չմարող պայքարը:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի 2022թ. օգոստոսին ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի հետևանքով 303 անձ Հայաստանից դեռևս անհայտ կորած է համարվում:
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից գերիների ու անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ տեղեկությունների չտրամադրման կամ այդ տեղեկությունների աղճատման շարունակվող գործելակերպը ոչ այլ ինչ է, քան մարդու իրավունքների հարցերն օգտագործել միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված քաղաքական նպատակների համար։
Ցավալիորեն բռնի անհետացումների դեպքերին միջազգային արձագանքման մեխանիզմներն այս օրերին դրսևորում են իրենց արդյունավետության պակասը, ինչն այս ուղղությամբ բոլոր դերակատարների հետ միայն ակտիվ աշխատելու պատճառ է։
Սրա հետ մեկտեղ, պետք է նկատել, որ միջազգային իրավունքով նախատեսված կանոնները կյանքի կոչելու համար, պետությունները պետք է ամրագրեն այդ նորմերը ներպետական օրենսդրությամբ և ձեռնարկեն անհրաժեշտ բոլոր քայլերը դրանց գործադրման համար: Ուստի, այս առումով Պաշտպանի աշխատակազմը պատրաստակամ է աշխատելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ անհայտ կորած անձանց ու նրանց հարազատների իրավունքների ապահովման վերաբերյալ ներպետական օրենսդրության ու ինստիտուցիոնալ շրջանակի բարելավման ուղղությամբ։
Պաշտպանի իրավասության շրջանակում ձեռնարկելով բոլոր միջոցառումները անհայտ կորած անձանց գտնելու և նրանց աջակցություն տրամադրելու հարցում՝ խստորեն դատապարտում եմ բռնի անհետացման անխտիր բոլոր դեպքերը և կոչ անում միավորել ջանքերը ու ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ բռնի անհետացած անձանց գտնելու և վերջիններիս ու նրանց ընտանիքների իրավունքների արդյունավետ երաշխավորման ուղղությամբ»։

Today marks International Day of the Victims of Enforced Disappearances
Armenia’s Human Rights Defender Kristinne Grigoryan issued a message on the International Day of the Victims of Enforced Disappearances marked on August 30. Her full message is provided below.
"Today is the International Day of the Victims of Enforced Disappearances, which was established by a resolution adopted by the General Assembly of the United nations
The enforced disappearances of persons are a recurrent and ongoing violation of human rights. They are initiated by the permission or consent of state representatives and officials, and are followed by the denial or concealment of the whereabouts of the missing person.
Enforced disappearances have a severe impact both on the victims, who are usually subjected to torture and live in a constant fear on their lives, and on their relatives and family members, who are unaware of their fate, and live with constant anticipation of their return
Regrettably, the ongoing conflicts in the modern world have created a “favorable” environment for enforced disappearances, unfortunately we know this through our own example, and we continue to suffer the pain and constant battle of the victims of enforced disappearances and their relatives during and after the 44-day war.
According to the data presented by the International Committee of the Red Cross in August 2022, 303 persons are still considered missing as a result of the 44-day war in 2020.
The continuous Azerbaijani policy of providing distorted or no information at all on the prisoners of war, civilian captives, and missing persons is a blatant act of using human rights issues for political purposes, violating al norms of international humanitarian law.
Unfortunately, international response mechanisms to cases of enforced disappearances have demonstrated their lack of effectiveness during these critical days. Therefore, this is a reason to actively work with all competent actors in this direction.
At the same time, it should be noted that in order to implement the rules provided by international law, states must fix these norms in their respective domestic legislation and take all the necessary measures to ensure their implementation. Therefore, in this regard, The Office of the Human Rights Defender of Armenia is ready to work with the Government of Armenia in the direction of improving the domestic legislation and institutional framework aimed at ensuring the rights of missing persons and their relatives.
Taking all the necessary measures within the context of the mandate of the Human Rights Defender in finding and assisting the missing persons, I strongly condemn all cases of enforced disappearances, and I call on to unite all efforts and take all the necessary measures to find all missing persons and to effectively guarantee their rights and those of their families."