Նաիրա Զոհրաբյան. Չեմ բացառում, որ առաջիկայում ձերբակալվի Արայիկ Հարությունյանը
Պարզվում է, դժգույն, դժբախտ Շուշին պաշտոնեական անփութության պատճառով հանձնել է Արցախի պաշտպանության Բանակի նախկին հրամանատար, այժմ՝ Արցախի նախագահի խորհրդարական Միքայել Արզումանյանը։ և ահա մասկի շոուներով՝ դիմակավորների ահարկու տեսարաններով, Արցախից Հայաստան գալու ճանապարհին ձերբակալվում է Միքայել Արզումանյանը։
Ընդ որում, տեսարանն ավելի նվաստացուցիչ դարձնելու համար Արզումանյանի ձերբակալման մասին Նիկոլը հարկ չի համարում տեղեկացնել Արցախի նախագահին, ով մամուլից է իմանում, որ իր խորհրդականին և Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարին նվաստացնելով մեքենայից հանել ու ձերբակալել են։
Այսպիսիով, Նիկոլը Շուշիի դավաճանական հանձնումը ձևակերպում է ընդամենը որպես պաշտոնեական անփությություն և գցում է Միքայել Արզումանյանի գրպանը։
Ստորացուցիչ կապիտուլյացիայի հաջորդ օրերին Նիկոլը դատարկ գրպան էր փնտրում՝ Շուշին գցելու համար ու մե՛կ փորձեց դժգույն, դժբախտ Շուշին գցել Ծառուկյանի, հետո Վանեցյանի գրպանն, իսկ ավելի ուշ հայտարարեց, որ Օնիկ Գասպարյանը դեռ պատասխան է տալու Շուշիի համար։
Իհարկե, Օնիկ Գասպարյանն ու Նիկոլի մարմնի կոնկրետ մասում հանգրվանած Ջալալ Հարությունյանն ու բունկերի մնացած առանձնյակները պատասխան են տալու Արցախի 75 տոկոսի դավաճանական հանձնման համար, բայց ինչո՞ւ հենց հիմա կալանավորվեց Միքայել Արզումանյանը, երբ նրանից առաջ հարյուր անգամ պիտի կալանավորված լիներ Ջալալ Հարությունյանը, որի պաշտոնավարման ժամանակ մենք ունեցանք հիմնական կորուստները, պիտի կալանավորված լիներ Օնիկ Գասպարյանն ու մնացած սպաները, ովեքր սպայի իրենց պատիվը էժանով ծախեցին Նիկոլին։
Ես կարող եմ ենթադրել, որ Միքայել Արզումանյանը ձերբակալվեց այսօրվա բրյուսելյան այցին ընդառաջ՝ որպես պրեզենտ Ալիևին, քանզի պատերազմից հետո հե՛նց Արզումանյանը թույլ չէր տալիս, որ ադրբեաջանցիներն ազատ անցնեն Կարմիր շուկայի ճանապարհով և դա նյարդայնացնում էր Ալիևին։
և ահա բրյուսելյան փարթիին ընդառաջ, Նիկոլը մի թեթև նվեր է մատուցում Ալիևին՝ ձերբակալելով նրա նյարդերի վրա ազդող հերթական հայ գեներալին։
Ու եթե օնիկներին, ջալալներին ու նրանց հավասարեցված մնացած անարժանապատիվ սպաներին թվում է, որ Նիկոլի մարմնի կոնկերտ մասում կացության վկայական հանելով իրենք ապահովագրված են հերթական նոխազը լինելուց, ապա դուք խորապես սխալվում եք պարոնայք փալասներ։
Նիկոլը հատ-հատ բոլորիդ կալանավորելու է և լավ է անելու։
Որովհետև կա պարզ մի լոգիկա՝ եթե դու թիվ մեկ մեղավորին ու կապիտուլյանտին չես ձերբակալում, որովհետև դուխդ հավի պլոճիկի չափ էլ չկա, նա է հերթով Արցախի անկումը գցելու բոլորիդ գրպանն ու պոլին պառկեցնելով՝ ձեռնաշղթաներ հագցնելու։
Չեմ բացառում, որ առաջիկայում նման մի մասկի շոույով էլ ձերբակալվի Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը»։

Наира Зограбян: Не исключаю, что в ближайшее время будет задержан и Араик Арутюнян
Оказывается, "мрачный, несчастный Шуши" (формулировка Пашиняна. – Ред.) по причине служебной халатности сдал бывший командующий Армией обороны Арцаха, ныне главный советник президента республики Микаел Арзуманян. И вот с маски-шоу – с грозными картинами с участием лиц в масках – по дороге из Арцаха в Армению Микаел Арзуманян задерживается.
При этом, чтобы сделать картину более унизительной, о задержании Арзуманяна Никол не считает нужным проинформировать президента Арцаха, который узнает из прессы, что его советника и экс-командующего АО Арцаха в унизительной форме вывели из машины и задержали.
Таким образом, Никол предательскую сдачу Шуши формулирует всего лишь как служебную халатность и "подкидывает это в карман" Микаелу Арзуманяну.
В последовавшие после унизительной капитуляции дни Никол искал пустой карман, дабы подкинуть туда сдачу Шуши: то попытался подкинуть сдачу "мрачного, несчастного Шуши" в карманы Царукяну, Ванецяну, то позднее заявил, что Оник Гаспарян еще ответит за сдачу Шуши.
Конечно, Оник Гаспарян, затаившийся в конкретном месте у Пашиняна Джалал Арутюнян и остальные особи из бункера ответят за предательскую сдачу 75% Арцаха, но почему именно сейчас был задержан Микаел Арзуманян, когда до него, в первую очередь, должны были быть арестованы Джалал Арутюнян, во время командования которого у нас были основные потери, Оник Гаспарян и остальные офицеры, которые задешево продали Николу свою честь.
Я могу предположить, что Микаел Арзуманян был задержан в преддверии сегодняшней брюссельской встречи в качестве презента Алиеву, поскольку после войны именно Арзуманян не позволял азербайджанцам свободно ездить по дороге села Кармир Шука, и это крайне раздражало Алиева.
И вот в преддверии брюссельской пати Никол преподносит Алиеву небольшой подарок, задержав действующего ему на нервы очередного армянского генерала.
И если оникам, джалалам и остальным недостойным офицерам кажется, что, затаившись в конкретной части тела Никола, они подстраховались и не станут очередными козлами отпущения, то вы глубоко ошибаетесь, господа тряпки.
Никол по очереди арестует всех вас и хорошо сделает.
Ибо есть простая логика: если ты не задерживаешь виновного номер один и капитулянта, потому что у тебя не хватает духу, то он по очереди подкинет падение Арцаха в ваши карманы, и, уложив на землю, наденет наручники.
Не исключаю, что в ближайшее время посредством аналогичного маски-шоу будет задержан и президент Арцаха Араик Арутюнян».